Okres wakacji to czas, kiedy wiele osób decyduje się na remonty w domach. Widok porozrzucanych odpadów wielkogabarytowych takich jak meble, materace czy gruz obok śmietników to częsty widok. Jeśli planujesz w najbliższym czasie odnowę swojego mieszkania, lepiej sprawdź, gdzie powinny trafić stare elementy wyposażenia wnętrz. Za ich niewłaściwie składowanie grozi bowiem dotkliwa dla domowego budżetu kara finansowa.
Jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji, jeszcze przed rozpoczęciem remontu powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób pozbędziemy odpadów. W sytuacji, gdy planujemy prawdziwą rewolucję w mieszkaniu, a nagromadzonych przez nas nieczystości będzie mnóstwo, warto zamówić kontener. Przy mniejszych remontach wystarczający powinien być worek typu big-bag. W obu przypadkach powinniśmy zgłosić się po pojemniki do firmy zajmującej się wywozem odpadów budowalnych. Istnieje także inny sposób usunięcia zalegających materiałów.
Możemy je wywieść do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Do tego miejsca powinny trafić wszelkie farby, kleje, szkło, meble, glazura czy gruz. Należy jednak mieć na uwadzę, że jednorazowo możemy przywieźć do takiego punku maksymalnie 150 kilogramów mebli lub 200 kg gruzu. PSZOK-u przyjmują także elektrośmieci takie jak lodówki, pralki czy zmywarki. Co jednak w przypadku osób, które postanowią wyrzucić śmieci w innym miejscu? Konsekwencje będą dotkliwe.
O tym, jakie konsekwencje czekają osoby wyrzucające śmieci w miejscach do tego nieprzystosowanych, mówi Kodeks wykroczeń Jak czytamy w Art. 75. - [Nieostrożne wystawianie lub wywieszanie przedmiotów]:
§ 1.
Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
§ 2.
Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 ze złośliwości lub swawoli, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Na tym jednak nie koniec. Zdarzają się "sprytne" osoby, które podrzucają swoje odpady na cudzym gruncie leśnym lub polnym czy zaśmiecają gruntu. O konsekwencjach takich działań mówi art. 154 kodeksu wykroczeń:
§ 2.
Kto na nienależący do niego grunt polny wyrzuca kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
W Kodeksie karnym także znajdziemy zapis odnoszący się do nieprawidłowego zarządzania odpadami. W artykule. 183. KK - Naruszanie przepisów w postępowaniu z odpadami, czytamy:
§ 1.
Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów lub substancji w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Warto o tym pamiętać, bowiem wiele odpadów, które powstają w wyniku remontów, mogą być toksyczne dla środowiska, a także zagrażać zdrowi i życiu innych osób. W obliczu wszystkich przytoczonych przepisów podróż do PSZOK-u, zamówienie odpowiedniego kontenera czy też wyniesienie w wyznaczone przez zarządcę nieruchomości miejsca to najlepszy sposób na pozbycie się odpadów i uniknięcie wysokich kar i nieprzyjemności.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.