Zabytkowa Willa Hilarego Majewskiego doceniona. Zyskała status "Zabytku Zadbanego"

Od 50 lat w Polsce organizowany jest konkurs, który skupia się na budynkach zabytkowych znajdujących się na terenie naszego kraju. W tegorocznej edycji jury musiało ocenić 67 placówek, z których wyróżniono kilkunastu laureatów. Wśród nich znalazła się słynna Willa Hilarego Maniewskiego.

Kolejna edycja konkursu "Zabytek Zadbany" - organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Generalnym Konserwatorem Zabytków  - została rozstrzygnięta. W 2024 roku ocenie poddano 67 placówek, z czego 18 zostało nagrodzonych. Wśród nich wyróżniono Willę Hilarego Majewskiego z Łodzi.

Zobacz wideo Choć tego nie zauważamy, doba ciągle się wydłuża

Zabytek Zadbany 2024. Ogłoszono laureatów tegorocznego konkursu

Konkurs "Zabytek Zadbany" jest już tradycją, która trwa od 1975 roku. Nagrody zostają przyznawane w wielu kategoriach. Tegoroczna edycja rozpatrywała budynki pod siedmioma kategoriami.

  1. utrwalenie wartości zabytkowej obiektu,
  2. rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworski i pałacowe),
  3. adaptacja obiektów zabytkowych,
  4. architektura i budownictwo drewniane,
  5. zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne),
  6. zabytek dostępny,
  7. kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Słynna łódzka zabudowa została wyróżniona w pierwszej kategorii - utrwalenie wartości zabytkowej obiektu. Prace nad Willą Majewskiego były przeprowadzane na przestrzeni ostatnich lat, a turyści mogą na nowo podziwiać jej wnętrza od 1 października 2023 roku. Zobacz, co zdaniem jury jest godne podziwu we wspomnianym obiekcie.

Willa Majewskiego. Budynek został doceniony przez Generalnego Konserwatora Zabytków

Na samym początku warto wspomnieć, że Willa Majewskiego to budynek przy ul. Włókienniczej 11 w Łodzi. Stanowi wizytówkę słynnego polskiego architekta, który w latach 1883 - 1886 mieszkał w zaprojektowanych przez siebie murach. Mężczyzna w wykończenia włożył całe serce, chcąc, aby były one świadectwem jego umiejętności. Przez lata kamienica niszczała, jednak ostatecznie podjęto się renowacji, która przyniosła spektakularne efekty. Jury doceniło wysiłek miasta.

Prace konserwatorskie przeprowadzone z pełnym poszanowaniem oryginalnej substancji kamienicy rezydencjonalnej Hilarego Majewskiego w Łodzi, w wyniku których uratowano zdekapitalizowany obiekt wraz z jego wystrojem i wyeksponowano walory artystyczne zabytku

- czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W trakcie prac naprawczych przeprowadzanych w zakresie instalacji gazowych, wodnych oraz elektrycznych odkryto liczne polichromia, którymi pokryte były ściany budynku. Szlachetności i artyzmu przestrzeniom dodają piękne boazerie oraz spektakularne okiennice. Obecnie rezydencja Majewskiego stanowi nie tylko najlepszą wizytówkę jego talentu, ale także miejsce spotkań dla artystów z Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Sztuk Projektowych łódzkiego ASP, którzy przeprowadzają tam wernisaże.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: