Niesamowicie oryginalny i dający do myślenia Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu zdobył główną nagrodę w dwóch kategoriach w międzynarodowym konkursie CODAawards 2024. Został uznany między innymi za najlepsze na świecie dzieło sztuki umiejscowione w przestrzeni publicznej. Co dokładnie przedstawia?
W czerwcu 2024 roku odbył się prestiżowy międzynarodowy konkurs CODAawards, organizowany przez największą amerykańską platformę zajmująca się sztuką w przestrzeni publicznej. Do grona stu najważniejszych i najpiękniejszych dzieł trafił między innymi Pomnik Żołnierzy Niezłomnych z Wrocławia. To niezwykły projekt specjalizujących się w szkle dwóch artystów z pracowni Archiglass: Tomasza oraz Konrada Urbanowiczów. To niesamowite wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że statuę wyłoniono spośród aż 380 dzieł z 24 różnych krajów. Pomnik Żołnierzy Niezłomnych otrzymał główną nagrodę w kategoriach "przestrzeń publiczna" oraz "nagroda publiczności". Dzieło ma formę dziewięciu szklanych prostopadłościanów, które okalają zatopionych w nich postaci żołnierzy. Bloki poustawiane są w taki sposób, że sylwetki walczących zwrócone są w różnych kierunkach. Całość ma symbolizować sytuację bez wyjścia, w jakiej znalazło się pokolenie młodych ludzi po 1945 roku wraz z wybuchem II wojny światowej.
Szklany Pomnik Żołnierzy Niezłomnych to bez dwóch zdań dzieło, które trzeba zobaczyć. Został odsłonięty w maju 2024 roku, a cały projekt zrealizowano dzięki współpracy Centrum Historii Zajezdnia, Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dlaczego powstał we Wrocławiu? W naszym mieście było najwięcej – poza Warszawą – powstańców warszawskich, we Wrocławiu osiedlił się syn Adama Lazarowicza 'Klamry', dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, tu stracony został podpułkownik Ludwik Marszałek 'Zbroja', tu mieszkał pułkownik Jerzy Woźniak. Działały struktury WiN, NSZ i wielu innych konspiracyjnych formacji niepodległościowych, a na Cmentarzu Osobowickim leży ponad 300 ofiar stalinowskich represji.
– wytłumaczy doktor Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, cytowany przez Rzeczpospolitą. Pomnik znajduje się między ulicami Glinianą, Borowską i Dyrekcyjną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.