Letnie upały sprawiają wiele problemów. W tym czasie musimy dbać o odpowiednie nawodnienie oraz odpoczynek. Kierowcom dochodzi jednak dodatkowe zmartwienie związane z ich samochodami. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić m.in. do powstania dziwnych bąbli na karoserii, przy czym na ten konkretny widok jest narażona jedna szczególna grupa właścicieli aut. Na szczęście można podjąć pewne kroki, aby tego uniknąć.
Nagranie ukazujące "puchnące" maski samochodów zostało opublikowane m.in. przez profil Inconvenient Truths by Jennifer Zeng na platformie X.
To nie żart! Samochody chińskiej produkcji 'zachodzą w ciążę', gdy jest za gorąco
- napisała autorka posta. Już od chwili ukazania się 6 sierpnia tego roku post wywołał duże poruszenie. Niektórzy internauci są rozbawieni "ciężarnymi samochodami", inni wręcz zaniepokojeni. Część osób zauważyła również, że zjawisko to najwyraźniej dotyka nie tylko auta "chińskiej produkcji", ponieważ na nagraniu pojawiło się też Audi RS3 produkowane w Niemczech. Co zatem odpowiada za powstawanie tajemniczych bąbli?
Sprawie przyjrzał się bliżej "The Daily Guardian". "Puchnięcie" pojazdów jest faktycznie związane z wyjątkowo wysokim temperaturami, które utrzymują się w ostatnim czasie w Chinach, ale nie świadczy o problemach mechanicznych lub wadach produkcyjnych pojazdów. Odpowiada za to folia winylowa, którą okleja się samochody w celu ochrony lakieru, zmiany ich kolorystyki lub jako nośnik reklam. Jak wyjaśniają eksperci z firmy Wrap Guys, na których powołuje się gazeta, wysoka temperatura oraz długotrwałe narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą osłabić trwałość folii samochodowych i wpływać na ich wygląd. Mowa tutaj o różnego rodzaju zniekształceniach, a nawet blaknięciu, pomimo zastosowania ochrony UV. Jak zatem można tego uniknąć?
Negatywne skutki działania upałów może pomóc zminimalizować regularna konserwacja folii. Ponadto w miarę możliwości powinniśmy starać się nie zostawiać samochodu w bezpośrednim słońcu. To zresztą wpłynie korzystnie na późniejszą jazdę autem. Portal moje-auto.pl zwraca uwagę, że w ekstremalnych warunkach temperatura w rozgrzanym pojeździe może osiągać nawet 60 stopni Celsjusza. Z tego względu samochód zawsze należy przewietrzyć przed podróżą, nawet jeśli mamy klimatyzację. Dodatkowo kierowcy muszą zadbać o odpowiednie ciśnienie opon, płyny eksploatacyjne oraz okulary przeciwsłoneczne.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.