Pałac Krasińskich został zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego - Jana Dobrogosta Krasińskiego - a zaprojektował go jeden z najwybitniejszych architektów drugiej połowy XVII wieku, Tylman Gamerski. W ostatnim czasie był natomiast pewnego rodzaju magazynem dla cennych zbiorów Biblioteki Narodowej, do którego turyści nie mieli wstępu. Wszystko zmieniło się jednak 21 maja 2024 roku, gdy po latach remontów i modernizacji pałac nareszcie odzyskał swój dawny plask. Wtedy również nastąpiło oficjalne otwarcie obiektu.
Pod koniec maja tego roku to niezwykłe miejsce otworzyło podwoje dla wszystkich osób, które chciałyby zanurzyć się w historii polskiego oraz światowego piśmiennictwa. Na utworzenie nowej warszawskiej atrakcji pozwolił projektu przebudowy i modernizacji pałacu, a który odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna Konior Studio.
21 maja, ten budynek został po raz pierwszy w swojej historii udostępniony publiczności. Każdy, kto będzie chciał poznać to miejsce, może tutaj przyjść i doświadczyć tego absolutnie unikalnego pałacu i dodatkowo zobaczyć reprezentację najwspanialszej i najbardziej cennej kolekcji książek, manuskryptów i rękopisów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Moim zdaniem to jeden z najpiękniejszych pałaców warszawskich
- mówił przed otwarciem Tomasz Konior, cytowany przez serwis Architektura-Murator. Wewnątrz pałacu znajdują się liczne zabytki polskiego piśmiennictwa, w tym między innymi najstarszy zapis prozy polskiej w "Kazaniach świętokrzyskich" oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zbigniewa Herberta i Jana Kochanowskiego.
Poza oryginalnymi dziełami gigantów polskiej kultury zwiedzający mogą zobaczyć również zabytki światowego formatu. Znajduje się tam między innymi Kodeks Supraski z X wieku, wpisany na Listę Pamięci Świata UNESCO oraz Sforziada z XV wieku.
Pierwszy raz od XVII wieku mogliśmy pokazać wnętrza, w których umieściliśmy najważniejsze zabytki polskiej literatury i kultury, relikwie języka polskiego, pamiątki historii dawnej i współczesnej. W gablotach znajdują się skarby wielu narodów, kultur i języków, które pokojowo współistniały w granicach Rzeczypospolitej, ale także bezcenne obiekty średniowieczne i renesansowe kultury europejskiej, takie jak choćby mapa Ptolemeusza sprzed odkrycia Ameryki. Niektóre z nich należą zarówno do kultury polskiej, jak i światowej tak jak rękopisy Fryderyka Chopina czy Henryka Mikołaja Góreckiego
- zachęca dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, cytowany przez portal Well. To wszystko można zobaczyć całkowicie bezpłatnie. Pałac jest otwarty dla osób zwiedzających codziennie, z wyjątkiem wtorków, w godzinach od 11:00 do 19:00. Ostatnia renowacja pozwoliła nie tylko odrestaurowanie barokowych wnętrz, płaskorzeźb oraz elewacji, ale także dostosowaniu budynku do potrzeb współczesnych użytkowników, w tym także osób z niepełnosprawnością. Aktualnie turyści mogą wejść aż do dwóch głównych sal pałacowych.
Powstała przestronna przestrzeń ekspozycji i jej zabezpieczenia. Dotychczas unikalny zbiór zajmował Salę Białą, zasłaniając jej wyjątkowy charakter. Dziś sala znów pełni reprezentacyjną funkcję. Wraz z Salą Kariatyd, spektakularną klatką schodową i Salą Rycerską na parterze stanowią unikalny przykład kunsztu dawnych mistrzów
- wyjaśnia Tomasz Konior, główny architekt w pracowni Konior Studio.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.