Nie żyje Maria Branyas. Była najstarszą osobą na świecie. Przeżyła trzy wojny i dwie pandemie

Najstarsza osoba na świecie zmarła zaledwie kilka dni temu, o czym poinformowała jej rodzina. Maria Branyas Morera przeszła w swoim życiu wiele i przeżyła m.in. dwie wojny światowe oraz dwie pandemie. Swoją długowieczność przypisywała kilku czynnikom, choć nie ukrywała, że rolę odegrało też szczęście.

"Sto lat to za mało, sto lat to za mało, 150 by się zdało" to jedna z popularnych polskich urodzinowych przyśpiewek. Maria Branyas Morera była jedną z niewielu osób, które faktycznie były na drodze do tak imponującego wieku. Niestety Hiszpanka zmarła nieco ponad pięć miesięcy po swoich 117 urodzinach. Tak wyjątkowo długie życie kryje za sobą wyjątkową historię, więc warto przybliżyć jej najważniejsze momenty.

Zobacz wideo Nigdy tego nie mów starzejącym się rodzicom

Najstarsza osoba na świecie nie żyje. Maria Branyas Morera przeżyła wiele trudnych i ważnych zdarzeń

Jak podaje oficjalna strona Księgi Rekordów Guinnessa, Maria Branyas Morera zmarła 19 sierpnia 2024 roku w domu opieki w Santa Maria del Tura w Olot, w północno-wschodniej Hiszpanii, gdzie spędziła ostatnie dwie dekady swojego życia. Informację tę potwierdziła rodzina zmarłej na jej koncie na platformie X.

Maria Branyas odeszła od nas. Zmarła tak, jak chciała: we śnie, spokojnie i bez bólu. Zawsze będziemy ją pamiętać za jej rady i życzliwość

- czytamy w opublikowanym poście. Maria urodziła się 4 marca 1907 roku, co oznacza, że miała dokładnie 117 lat i 168 dni. Za najstarszą żyjącą osobę została oficjalnie uznana w styczniu 2023 roku, po śmierci poprzedniej rekordzistki, Francuzki Lucile Randon, zmarłej w wieku 118 lat.

Jak podaje "The Guardian", Maria Branyas przyszła na świat w San Francisco, rok po tym, jak jej rodzice przeprowadzili się do Stanów Zjednoczonych z Meksyku. Przez pierwsze lata życia mieszkała w Teksasie i w Nowym Orleanie, ale w 1915 roku jej rodzina postanowiła wrócić do Hiszpanii. Podróż przez Atlantyk nie była jednak łatwa. Ojciec Marii zmarł na gruźlicę krótko przed dotarciem do celu, a ona sama trwale straciła słuch w jednym uchu w wyniku upadku podczas zabawy z braćmi. Po przybyciu do Hiszpanii rodzina osiedliła się w Barcelonie, gdzie zaczęli budować nowe życie. W wieku 24 lat Maria poślubiła lekarza o imieniu Joan Moret. Para pracowała razem podczas hiszpańskiej wojny domowej, zajmując się rannymi żołnierzami, a Maria pozostała asystentką męża także po wojnie. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci i jedenaściorga wnucząt. Niestety, wadą długowieczności jest to, że trzeba pożegnać wielu swoich bliskich.

Ile lat miała najstarsza osoba na świecie? Rekord w długości życia pozostaje niezmieniony

Dr Moret zmarł w 1976 roku. Maria przeżyła też swojego najstarszego syna Augusta, który zmarł w wieku 86 lat. Sama jednak do samego końca cieszyła się doskonałym zdrowiem. Przeżyła pandemię grypy hiszpanki w latach 1918–1920. W wieku 113 lat z kolei zachorowała na COVID-19, ale całkowicie wyzdrowiała w ciągu zaledwie kilku dni. Poza problemami z poruszaniem się i słuchem nic jej nie dolegało i była w pełni świadoma. Prowadziła nawet własny profil na platformie X, w czym częściowo pomagała jej rodzina. Według informacji udostępnionych przez Księgę Rekordów Guinessa, Maria swoją długowieczność przypisywała "porządkowi, spokojowi, dobremu kontaktowi z rodziną i przyjaciółmi, kontaktowi z naturą, stabilności emocjonalnej, brakowi zmartwień i żalu, mnóstwu pozytywnego nastawienia i trzymaniu się z dala od toksycznych ludzi".

Myślę, że długowieczność to także szczęście. Szczęście i dobre geny

- stwierdziła Maria Branyas, cytowana przez portal. Po śmierci Marii, według US Gerontology Research Group, najstarszą żyjącą osobą na świecie jest Japonka Tomiko Itooka, która urodziła się 23 maja 1908 roku i ma obecnie 116 lat. Tytuł najdłużej żyjącej osoby w historii należy natomiast do Francuzki o imieniu Jeanne Louise Calment, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat i 164 dni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: