Sinica ponownie opanowała nadmorskie plaże. GIS aktualizuje listę skażonych kąpielisk

Morze Bałtyckie ponownie padło ofiarą sinic. Na szczęście znaczna część kąpielisk niezmiennie jest zdatna do użytku. Czarne chmury zawisły jedynie nad pięcioma nadmorskimi kurortami. Na ten moment sąsiadujące z nimi plaże, wciąż czekają na wyniki analizowanych próbek.

Przed nami ostatnie tygodnie wakacji. Niektórzy turyści odpoczywający na północy Polski, będą musieli zapomnieć o moczeniu stóp i wodnych atrakcjach. Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował listę kąpielisk, które nie nadają się do użytku. Zobacz, na jakich plażach rozwieszono czerwone flagi.

Zobacz wideo "Dziewczyna i morze" [ZWIASTUN]

Morze Bałtyckie - sinice. Bakterie opanowały ulubione kurorty turystów. W tych miejscach się nie wykąpiesz

Najczęstszą przyczyną zamykania kąpielisk przez pracowników GIS, jest obecność sinic w wodzie. W okresie letnim, w związku ze wzmożonym ruchem nad morzem, ale także sprzyjającymi warunkami dla bakterii, na bieżąco przeprowadzane są badania stanu jakości zbiornika. Najnowsze pomiary przyczyniły się do wywieszenia czerwonej flagi na kilku plażach. Turyści spędzający czas w województwie pomorskim, będą zmuszeni w najbliższym czasie omijać następujące miejsca:

  • Gdynia Redłowo,
  • Gdynia Śródmieście,
  • Stegna I i II,
  • Kąpielisko Mikoszewo

Na terenie wspomnianych plaż woda nie jest zdatna do kąpieli. Niestosowanie się do zakazu może prowadzić do dolegliwości układu pokarmowego, bóli głowy oraz podrażnień skóry. Urlopowicze ukojenia mogą szukać na sopockich plażach. Mapa przedstawiająca lokalizacje, w których występują sinice, jest aktualizowana na bieżąco. Oprócz województwa pomorskiego alert otrzymały również inne rejony Polski.

Sinice w wodzie. GIS aktualizuje badania jakości wody. Niektóre miejsca wciąż czekają na wyniki analiz

Na ten moment z bałtyckich wód nie można korzystać również na plaży centralnej w Jarosławcu. Turyści, którzy odpoczywają w Kołobrzegu, wciąż nie mają pewności co do możliwości kąpieli w trzech lokalizacjach. Chodzi o:

  • Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód Słoneczko
  • Kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód Molo
  • Kąpielisko morskie Kołobrzeg Zachód Plaża Wojskowa

Podobna sytuacja dotyczy kąpieliska Piastowska Gdańsk Jelitkowo i Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.

Na terenie każdego województwa znajduje się przynajmniej jedna lokalizacja, która została wyłączona z użytku z powodu obecności bakterii. Zanim wybierzecie się nad ulubiony zalew, aby odpocząć w okolicznościach przyrody i schłodzić się w pobliskim zbiorniku, sprawdźcie, czy woda w tym miejscu została przebadana przez GIS.

  • Czerwone pinezki oznaczają niezdatne do użytku kąpielisko
  • Szare pinezki świadczą o miejscach, które wymagają uaktualnienia badań
  • Zielone pinezki informują o możliwości korzystania ze zbiornika wodnego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: