W tych miastach w Polsce żyje się najlepiej. Wyniki nowego rankingu mogą nieść spore zaskoczenie

Najnowszy ranking portalu Business Insider zdradza, jakie miasta w Polsce są najlepsze do życia. Oceniono łącznie kilkanaście miejsc, a zeszłoroczni liderzy musieli pogodzić się z gorzką porażką. Kto został nowym zwycięzcą? Wygląda na to, że stolica wciąż ma wiele do poprawy.

Serwis Business Insider w najnowszym rankingu wziął pod uwagę 16 wojewódzkich miast, które przeanalizowano "pod względem trzech kluczowych wskaźników ekonomicznych i w trzech aspektach pozafinansowych". Oceniono poziom wynagrodzeń, bezrobocia, cen mieszkań, dostępu do lekarzy, przestępczości i jakość powietrza. Gdzie zatem mieszkańcy mogą liczyć na największy komfort życia? Pierwsze pozycje na liście wcale nie są takie oczywiste.

Zobacz wideo Warszawa zalana. Rekordowa ulewa sparaliżowała miasto [20.08.2024]

Najlepsze miasto do życia w Polsce. Poznań znów może świętować

Ranking odnosi się do stanu na połowę 2024 roku, a dane, które pomogły w jego stworzeniu, pochodzą z raportów Głównego Urzędu Statystycznego, NFZ, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz ogłoszeń w serwisie nieruchomości Morizon.

Po raz trzeci w tak kompleksowy sposób podeszliśmy do analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej w największych polskich miastach W metodologii zdecydowaliśmy się na jedną zmianę, która lepiej oddaje sytuację dotyczącą czystości powietrza, która jest jedną ze składowych końcowej oceny. Zaktualizowany ranking najlepszych miast do życia przynosi duże zmiany w czołówce 

- wyjaśnia w analizie raportu Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska. W poprzednim zestawieniu najlepszych miast do życia, który dotyczył stanu na przełomie 2023 roku i 2024 roku, liderem został Olsztyn, natomiast na kolejnych pozycjach uplasowały się Lublin oraz Gdańsk. Stolica znalazła się w połowie stawki. Choć od tamtego rankingu nie minęło zbyt wiele czasu, tym razem wyniki analiz są zgoła odmienne. Z najnowszego zestawienia wynika, że najlepszym miastem do życia w Polsce jest Poznań. To oznacza, że stolica województwa wielkopolskiego wróciła na fotel lidera po około rocznej przerwie. Ciekawe jest jednak to, że choć Poznań wygrywa w ogólnym zestawieniu, w przypadku poszczególnych kategorii ani razu nie został numerem jeden. Zaraz za nim znajdują się Gdańsk oraz Łódź. Stolica województwa pomorskiego jest również liderem pod względem jakości powietrza, może pochwalić się jednymi z największych płac i stosunkowo łatwym dostęp do opieki medycznej. Natomiast zaletą stolicy województwa łódzkiego jest "dobra relacja cen mieszkań do zarobków i niska przestępczość".

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Warszawa znowu musi zadowolić się środkiem tabeli

Na trzecim miejscu uplasowały się Katowice, które pokonały wszystkich rywali w kwestii najniższego bezrobocia i dostępności mieszkań. Co więcej, ceny nieruchomości w relacji do zarobków są w tym przypadku najkorzystniejsze. Natomiast w ogólnym rankingu najgorzej wypadły Gorzów Wielkopolski i Białystok. Całość zestawienia wygląda w następujący sposób:

  1. Poznań - 35 punktów,
  2. Gdańsk i Łódź - 42 punkty, 
  3. Katowice - 43 punkty,
  4. Rzeszów, Wrocław, Szczecin - 47 punktów,
  5. Bydgoszcz - 49 punktów, 
  6. Warszawa, Olsztyn - 52 punkty,
  7. Lublin - 55 punktów,
  8. Kielce - 56 punktów,
  9. Kraków - 59 punktów,
  10. Opole - 60 punktów,
  11. Gorzów Wielkopolski - 61 - punktów,
  12. Białystok - 65 punktów.

Warto zaznaczyć, że w tym przypadku im więcej punktów, tym gorzej, ponieważ jest to suma miejsc zajmowanych w sześciu kategoriach rankingowych.
W kategorii "bezrobocie" oraz "dostępność mieszkań" numerem jeden okazały się Katowice, a w kategorii "średnie wynagrodzenie" zwyciężył Kraków. Jeśli chodzi o "dostęp do lekarza na NFZ" natomiast wygrała Łódź, a w przypadku "przestępczości" wyróżniono Rzeszów. Najlepsza "jakość powietrza" należy do Gdańska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: