Elektroniczna legitymacja szkolna to ogromne ułatwienie dla wielu uczniów. Posiadając ją, nie mają już potrzeby noszenia ze sobą dokumentu. Wszystko znajduje się bowiem w telefonicznej aplikacji mObywatel. Jak dokładnie ją otrzymać?
Jednym z najważniejszych dokumentów dla niepełnoletnich uczniów jest legitymacja szkolna. Dzięki niej mogą bowiem poświadczyć swój status, by skorzystać z wielu dogodnych zniżek. Wiążę się to między innymi z prawem do zakupu o wiele tańszych biletów komunikacji publicznej, wejściówek do muzeów czy kina, a także licznych zniżek na przydatne programy komputerowe. Ważne jest jednak, by dziecko pamiętało o regularnym podbijaniu legitymacji w sekretariacie szkoły. Nieostemplowany dokument nie uprawnia bowiem do korzystania z ulg i promocji. Dobrym pomysłem jest zapewnienie uczniowi dostępu do legitymacji bez konieczności noszenia jej ze sobą. Dzieci często gubią różne rzeczy, a to może znacznie utrudniać korzystanie z różnych zniżek. Nowoczesnym i bezpiecznym narzędziem wprowadzonym w naszym kraju jest mLegitymacja, będąca częścią aplikacji telefonicznej mObywatel. Korzystanie z niej jest możliwe w coraz większej ilości placówek oświatowych. Udogodnienie dotyczy zarówno uczniów podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Zobacz, co trzeba zrobić, by otrzymać elektroniczną legitymację.
Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, który wcześniej otrzymał również tradycyjną wersję dokumentu. Zanim jednak przystąpimy do instalowania na telefonie aplikacji mObywatel, warto upewnić się, że szkoła naszego dziecka nawiązała współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji i akceptuje legitymacje elektroniczne. Wystarczy, że wejdziemy na stronę rządową z wymienioną listą uczelni. Gdy będziemy mieli już pewność, że mLegitymacja jest akceptowana przez placówkę, wystarczy, że uczeń uda się do sekretariatu, by otrzymać specjalny kod QR do instalacji oraz numer aktywacyjny. Po pobraniu programu mObywatel dodajemy dokument dziecka w menu, wybierając opcję "Inny dokument", a następnie "Legitymacja szkolna". Okres ważności mLegitymacji jest dokładnie taki sam jak wydanego dokumentu w wersji papierowej, dlatego też warto pamiętać, że w przypadku utraty ważności "tradycyjnej" legitymacji, mobilna wersja natychmiast będzie unieważniana. Proces przypisywania elektronicznej legitymacji jest wyjątkowo szybki i prosty, a takie rozwiązanie może nie raz uratować ucznia przed utratą przydatnych zniżek.