To najbogatsze kraje w Europie. Przedsiębiorcy chętnie tu inwestują, a mieszkańcy na tym korzystają

Bogactwo danego kraju często jest czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy planowaniu przeprowadzki za granicę. Z reguły wiążą się bowiem z tym lepsze warunki pracy i codziennego życia. Na szczęście aspekt ten można też dość łatwo sprawdzić. Które europejskie państwo jest więc tym najbogatszym?

Zamożności poszczególnych państw w Europie przyjrzał się portal WorldAtlas, wykorzystując przy tym PKB per capita wg PPP. Jest to wartość produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca obliczana według parytetu siły nabywczej (Purchasing Power Parity – PPP) i wyrażona we wspólnej umownej walucie PPS (Purchasing Power Standard) w relacji do średniej dla Unii Europejskiej ustalonej jako równa 100. W ten sposób wyłoniono 10 najbogatszych krajów. W czym kryje się ich sukces?

Zobacz wideo Jacek Tomkiewicz: Przegoniliśmy Portugalię i Grecję w PKB, ale trudno mówić, że poziom życia u nas jest dużo wyższy niż tam

Który kraj w Europie jest najbogatszy? Pierwsze i drugie miejsce robią duże wrażenie

Pierwsze miejsce w rankingu opracowanym dla 2024 roku przez WorldAtlas zajął Luksemburg z PKB per capita wg PPP w wysokości 143 742 dolary, czyli około 557 312 zł. To niewielkie państwo jest znane z wysokiego poziomu życia. Korzystnie na jego sytuację wpływa m.in. położenie między Niemcami, Francją, Belgią i Holandią. To idealna pozycja dla rozwoju międzynarodowego biznesu. Ponadto Luksemburg jest otwarty na zagranicznych inwestorów i oferuje im korzystny system podatkowy. W rezultacie to właśnie ten kierunek wybiera wielu przedsiębiorców czy międzynarodowych korporacji.

Miejsce drugie w rankingu zajęła Irlandia z PKB per capita wg PPP w wysokości 133 895 dolarów (około 518 876 zł). Szmaragdowa Wyspa może pochwalić się stabilnie rozwijającą się gospodarką, a stan ten utrzymuje się już od kilku lat. Tutaj ponownie duże znaczenie ma polityka podatkowa i napływ zagranicznych inwestorów. Co ciekawe, Luksemburg i Irlandia zajmują odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce również w rankingu WorldAtlas uwzględniającym wszystkie kraje świata. Europejskie podium zamyka Szwajcaria z PKB per capita wg PPP w wysokości 91 931 dolarów (około 356 301 zł). W skali globalnej ten górzysty kraj znany ze swoich banków zajął szóstą pozycję, ale nadal jest to imponujący wynik. Które kraje w Europie załapały się jednak jeszcze do TOP 10.?

Najbogatsze kraje Europy 2024. Te państwa przyciągają przedsiębiorców i nie tylko

Niewiele za podium, na miejscu czwartym, znalazło się San Marino z PKB per capita wg PPP w wysokości 86 989 dolarów (około 337 003 zł). Po raz kolejny ważny okazał się tu system podatkowy atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, choć WorldAtlas zwraca też uwagę na dobrze utrzymane drogi. Pierwszą piątkę zamyka Norwegia z PKB per capita wg PPP w wysokości 82 831 dolarów (około 320 895 zł), gdzie ważną rolę dla krajowej ekonomii odgrywają zasoby naturalne kraju, w tym ogromne rezerwy ropy naftowej, energia wodna i minerały. Dodatkowo przedsiębiorców przyciąga niski poziom korupcji w kraju. Pełna pierwsza dziesiątka najbogatszych krajów europejskich prezentuje się natomiast następująco:

  1. Luksemburg
  2. Irlandia
  3. Szwajcaria
  4. San Marino
  5. Norwegia
  6. Dania
  7. Holandia
  8. Islandia
  9. Szwecja
  10. Andora

Szczegółowe informacje na temat zestawienia można znaleźć pod tym linkiem.

W jakim kraju najbardziej opłaca się założyć firmę? To przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze

Na początku artykułu wspomnieliśmy o możliwości przeprowadzki do innego kraju, ale podczas omawiania zestawienia WorldAtlas wielokrotnie padło stwierdzenie o niskich podatkach dla zagranicznych inwestorów. Jest to faktycznie czynnik często uwzględniany przez przedsiębiorców, którzy decydują się na rejestrację działalności za granicami Polski. Business Insider zaznacza jednak, że w tym celu często wybierane są również np. Wielka Brytania czy Czechy ze względu na łatwość przeprowadzenia związanych z tym procedur. Cypr z kolei zwalnia z opodatkowania firmy zarządzane z zewnątrz. Przy podejmowaniu decyzji najlepiej więc rozważyć indywidualnie różne czynniki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.