Okres studiów to czas, w którym wiele osób angażuje się w różnego rodzaju działalności mające na celu poprawę sytuacji swojej społeczności i nie tylko. Mikołaj Wolanin odznacza się jednak nieczęsto spotykaną pasją. Co więcej, pierwsze kroki związane z osiągnięciami, które doprowadziły go do dzisiejszego sukcesu, stawiał jeszcze przed rozpoczęciem studiów.
Mikołaj Wolanin ma obecnie 22 lata i jest studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niedawno ogłoszono, że znalazł się wśród 10 finalistów Global Student Prize 2024. Jak wyjaśnia "Forum Akademickie" jest to konkurs, który od trzech lat organizują wspólnie Varkey Foundation oraz Chegg.org (podobnie jak Global Teacher Prize). Może wziąć w nim udział każdy, kto skończył 16 lat i jest studentem, w tym studiów niestacjonarnych lub uczestnikiem "programu szkoleniowego". Nagroda jest przyznawana natomiast tym, których osiągnięcia mają "realny wpływ na naukę, życie rówieśników i na społeczeństwo". Poza prestiżem zwycięzca może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy dolarów, czyli ponad 385 tysięcy złotych. W tym roku do konkursu nadesłano ponad 11 tysięcy zgłoszeń, a Mikołaj Wolanin jest jedynym Europejczykiem, który znalazł się w gronie 10 najlepszych.
We wpisie dedykowanym Mikołajowi na oficjalnej stronie konkursu skupiono się przede wszystkim na jego fundacji. Fundacja na rzecz Praw Ucznia została założona w 2019 roku, a pierwsze działania z tym związane wyróżniony student podjął, gdy miał zaledwie 16 lat. Co roku Fundacja otrzymuje setki próśb o pomoc prawną od studentów z całej Polski i we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy organizuje wydarzenia, w trakcie których oferowane są konsultacje prawne. Obecnie planowane jest również wprowadzenie ich w innych miastach Polski. Nie jest to jednak jedyna rzecz, która zajmuje czas Mikołajowi.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez "Forum Akademickie", Mikołaj Wolanin odbywał staże naukowe na Uniwersytecie w Weronie we Włoszech oraz w Instytucie Komparatystycznego Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu w Niemczech. Swój pierwszy artykuł napisał, będąc jeszcze w pierwszej klasie liceum, a został on opublikowany w renomowanym czasopiśmie "Palestra". W sumie na swoim koncie ma 14 publikacji, w tym dwie monografie ("Prawa ucznia" oraz "Obowiązki ucznia"), a do tego ponad 30 referatów na konferencjach naukowych, w tym na 12 międzynarodowych. W 2020 roku był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju (tzw. dziecięcy Nobel), a w 2023 roku został jednym z laureatów Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego.
Po zakończeniu obecnych studiów Mikołaj planuje kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej, zaś po obronie doktoratu chce łączyć karierę akademicką z pracą w administracji publicznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.