Kilka dni temu informowaliśmy, że mieszkańcom Mazowsza zaleca się "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt", ponieważ zaplanowano kolejną akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Okazuje się jednak, że akcja odbędzie się również w innych województwach, a do mieszkańców został już wysłany alert, którego adresatem jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Alert ostrzegający przed potencjalnym zagrożeniem w związku ze zrzutem szczepionki dla lisów został wysłany do osób mieszkających na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz części województwa warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.
Uwaga! W dniach 5-18.09 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych
- brzmi treść alertu RCB. Szczepienie zostanie wykonane przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Preparat będzie nie tylko rozkładany ręcznie, ale także zrzucany z samolotów. Zrzuty oraz wyłożenie nie obejmują natomiast zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Znalezionych przynęt nie należy dotykać, ponieważ zwierzęta nie przyjmą nic, co będzie miało ludzki zapach. Taka szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii
- informował Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
W komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa czytamy, że porozrzucanych kapsułek nie wolno dotykać i nie należy dopuszczać do nich swoich zwierząt domowych. Zasad bezpieczeństwa jest jednak nieco więcej. Jak informował Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, lis jest zwierzęciem dzikim, wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienie tych zwierząt znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań. W okresie wykonywania szczepień oraz 14 dni po zrzuceniu preparatu zaleca się:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.