Słynny dworzec ma nowego patrona. "Stąd ruszał do najważniejszych wyzwań o Polskę"

Wybór patrona i nadanie imienia danemu miejscu zawsze wiąże się z przygotowaniem sporej uroczystości. Tak też było w przypadku dworca kolejowego w Tarnowie. Celebrowanie tego wydarzenia miało charakter wielowymiarowy. Wincent Witos był szczególną postacią zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla całej Polski.

W poniedziałek (9 września 2024 r.) przy dworcu głównym PKP w Tarnowie odbyła się uroczystość nadania imienia tej zabytkowej budowie, która od wielu lat jest jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc w mieście. Patronem został były lider ruchu ludowego, prezes PSL "Piast" i Stronnictwa Ludowego, a także Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz trzykrotny premier rządu RP - Wincenty Witos. Jego postać została wybrana do piastowania tej zaszczytnej funkcji nie bez przyczyny.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Tarnów: Dworzec PKP zyskał nowego patrona. W uroczystościach brał udział wicepremier

Historia dworca kolejowego w Tarnowie sięga 1856 roku. Stacja wchodziła w skład kolei galicyjskiej im. Karola Ludwika i umożliwiała przejazdy z Krakowa do Lwowa.

To miejsce, które odwiedzał Witos, stąd ruszał do najważniejszych wyzwań o Polskę, najpierw jako poseł do Sejmu Krajowego, a później jako trzykrotny premier. Jak sam napisał w swoich pamiętnikach: niewygodne czasem wagony kolejowe stanowiły dla niego miejsce refleksji, spokoju, zanotowania myśli, z którymi dzielił się później ze wszystkim z sobie współczesnymi

- opowiadał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie poniedziałkowej uroczystości. Witos pochodził z pobliskiej wsi Wierzchołowice, dlatego Tarnów był jednym z miejsc taktycznych dawnego premiera RP. Dworzec kolejowy w latach 2007-2010 przechodził prace renowacyjne. Starano się zachować detale architektoniczne, które stanowią cenny przykład XIX i XX wiecznej architektury kolejowej. Podróżni, doceniając nową odsłonę budynku, twierdzą, że jest to jeden z najładniejszych dworców w Polsce. Od teraz przy wejściu dodatkowo będzie można podziwiać tablicę z wizerunkiem aktualnego patrona tarnowskiej stacji. Uroczyste świętowanie i nadanie imienia Wincentego Witosa dworcowi, w tym roku miało szczególny wydźwięk.

Wincenty Witos: Rodzina nie kryje swojej dumy. "To kolejny krok w procesie przywracania mojemu pradziadkowi pamięci"

Nie tylko historyczne wydarzenia, i powiązanie z Witosem miały wpływ na ogłoszenie go patronem tarnowskiego dworca kolejowego. Duże znaczenia miała również obecna data, ponieważ w 2024 roku obchodzona jest 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Świętowanie ubogacał również fakt, że w maju 2023 roku oczyszczone zostało dobre imię byłego premiera, który został skazany w procesie brzeskim.

To kolejny krok w procesie przywracania mojemu pradziadkowi pamięci, godności i należytego, trwałego miejsca w naszej historii

- stwierdził Marek Steindel, jak podaje portal "Tarnów Nasze Miasto". Dworzec kolejowy w Tarnowie jest pierwszym w Polsce, któremu patronuje Wincenty Witos. Niemniej jednak imieniem byłego lidera ruchu ludowego nazwano już wiele szkół, ulic, skwerów i placów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: