To znaleziono na Westerplatte. Ukrywała się w "kapsule czasu" 85 lat. Teraz trafi do muzeum

Niezwykłego odkrycia na terenie Westerplatte dokonali archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej. W głębokim leju bombowym znaleziono nietypowy przedmiot. Okazuje się, że przeleżał on w ziemi ponad 80 lat. Teraz można go będzie podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie.

Podczas XI etapu prac archeologicznych prowadzonych na terenie Westerplatte naukowcy natrafili na rzadki artefakt - emaliowaną tabliczkę, pochodzącą prawdopodobnie z jednego z administracyjnych pomieszczeń Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Zobacz wideo Premier Morawiecki podczas 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Archeolodzy prowadzą wykopaliska

Prace archeologiczne na Westerplatte obecnie skupiają się na wykopie numer 38. Miejscu, gdzie 83 lata temu spadły bomby zrzucona przez Luftwaffe. Zdarzenia to miało miejsce 2 września 1939 roku, wówczas niemieckie lotnictwo w sile 58 samolotów Junkers Ju-87B Stuka oraz trzech maszyn Heinkel He-111E przeprowadziło intensywny nalot na obszar bronionego przez polskich żołnierzy półwyspu. Zrzucono wówczas 258 bomb kruszących i zapalających o łącznej wadze 26,5 tony. W wyniku ataku powstał lej o średnicy niemal 11 metrów i głębokości, która dochodzi do trzech metrów. 

Po zakończonych walkach opisywany lej - podobnie jak wiele innych - wykorzystany został jako gotowy dół śmietniskowy. W wyniku porządkowania terenu Westerplatte po bitwie, do leja trafiły wszelkie rzeczy uznane przez Niemców za niepotrzebne, jak również gruz i inne materiały ze zniszczonych podczas walk budynków. W ten sposób stał on się swoistą 'kapsułą czasu', w której zachowały się przedmioty będące na wyposażeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej

- informuje Aleksandra Trawińska rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej, cytowana przez portal gdańsk.pl.

Muzeum Westerplatte Gdańsk: To tutaj znajdzie się zabytkowa tabliczka

W wyniku prac archeologicznych Westerplatte zaczyna przypominać swoistą "kapsułę czasu", w której odnajdywane są nie tylko militarne artefakty, ale również przedmioty codziennego użytku żołnierzy, takie jak mundurowe guziki, narzędzia, czy nawet szklane butelki i kałamarze. Każde z tych odkryć dodaje kolejne puzzle obrazujące życie na tym strategicznym półwyspie w trakcie II wojny światowej. Szczególnie cenne jest znalezisko emaliowanej tabliczki. Pochodzi ona zapewne z drzwi jednego z administracyjnych pomieszczeń któregoś z budynków Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Po pracach konserwacyjnych ten zabytkowy przedmiot trafi na przygotowywaną obecnie wystawę archeologiczną Muzeum Westerplatte, stanowiącego oddział Muzeum II Wojny Światowej. Jej otwarcie planowane jest na 2025 rok.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: