W Warszawie wyrosły rzadkie grzyby. Na trawnikach znaleziono ogromne "białe kule"

Mieszkańcy Warszawy nie muszą jechać daleko na grzyby. Na Ursynowie pojawił się właśnie prawdziwy wysyp "białych kul", czyli rzadko spotykanych grzybów. Choć nie są popularne w Polsce, to można je smacznie przyrządzić. Czym jest ten nietypowy gatunek?

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. W trakcie wycieczek do lasu można natknąć się nie tylko na borowiki, kurki czy maślaki, ale także na bardzo rzadkie okazy o nietypowych kształtach. Warto wiedzieć, że nie każdy grzyb ma klasyczny kapelusz i trzonek. Jednym z najbardziej okazałych gatunków jest tak zwana "biała kula". Co to takiego i czy można ją jeść?

Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych

Czy czasznica olbrzymia jest jadalna? W Polsce te grzyby rzadko trafiają na stoły

Czasami w lasach i na polanach można zauważyć ogromne, białe kule, przypominające niekiedy bańki mydlane lub śnieg. To nic innego jak czasznica olbrzymia, zwana także purchawicą olbrzymią. To gatunek grzyba należącego do rodziny purchawkowatych i tworzącego jedne z największych owocników. Osiągają od 10 do 60 centymetrów średnicy, a obwód może wynieść około 135 centymetrów. Przy tak imponujących rozmiarach jeden grzyb może ważyć nawet 20 kilogramów. Czasznice olbrzymie mają kulisty lub lekko spłaszczony kształt, a u podstawy posiadają sznur białej grzybni. To grzyby jadalne, choć w Polsce rzadko zbierane. Największą popularnością cieszą się w Czechach, gdzie tnie się je na plastry, a następnie panieruje i smaży.

Gdzie występuje czasznica olbrzymia? Mnóstwo owocników pojawiło się w Warszawie

Czasznice olbrzymie rosną w okresie od sierpnia do października, więc teraz jest dobry czas na zebranie kilku okazów. Warto pamiętać, że grzyby te rzadko pojawiają się w lasach. Najczęściej można je spotkać na łąkach, pastwiskach, w parkach i w ogrodach, a także na glebach kwaśnych lub żyznych i bogatych w azot. Rosną w tak zwanych czarcich kołach, co oznacza, że kilka sztuk znajdujących się obok siebie tworzy okrąg. W ostatnim czasie zaobserwowano je na warszawskim Ursynowie, a dokładniej na  kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Za Aulą Kryształową rośnie obecnie nawet kilkadziesiąt owocników.

Dokładnie w tym samym miejscu jej owocniki obserwowałem 3-4 lata temu, tylko było ich znacznie mniej. Nie występuje powszechnie w Warszawie. Owocniki tego grzyba widziałem jeszcze np. w rezerwacie 'Las Natoliński'

- powiedział dr hab. Jacek Piętka z Katedry Ochrony Lasu w Instytucie Nauk Leśnych SGGW w rozmowie z portalem haloursynow.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: