Te osoby nie muszą kupować biletów w komunikacji miejskiej. Niektóre polskie miasta są wyjątkowo hojne

Komunikacja miejska jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, a czasami może też być wygodniejsza dla nas. Jest również znacznie tańsza niż własny samochód. Co więcej, niektóre grupy mogą korzystać z niej całkowicie bezpłatnie, przy czym może to działać na różnych warunkach w poszczególnych miastach.
W jakich miastach w Polsce jest darmowa komunikacja miejska? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Posiadanie własnego samochodu niewątpliwie daje nam największą swobodę, ale komunikacja miejska niezmiennie stanowi ważny element każdego miasta, niezależnie od jego wielkości. Nic więc dziwnego, że gminy starają się, aby ten aspekt był jak najbardziej przyjazny użytkownikom. Z tego też względu są wprowadzane darmowe przejazdy, które najczęściej są uzależnione od indywidualnych uprawnień mieszkańców lub konkretnych okoliczności.

Komu przysługuje bezpłatny przejazd komunikacją miejską w Warszawie? Te reguły dotyczą większości polskich miast

Jedną z grup uprzywilejowanych podczas podróży komunikacją miejską są osoby starsze. Zniżki dla seniorów upoważniają do zakupu ulgowych biletów już po uzyskaniu statusu emeryta, ale w większości miejscowości za przejazd nie trzeba w ogóle płacić po ukończeniu 70. roku życia. We Wrocławiu i Lublinie z kolei próg ten wynosi 65 lat. Musimy jedynie pamiętać, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający nasz wiek.

Na darmowe przejazdy komunikacją miejską często mogą liczyć również dzieci, przy czym tu ponownie dokładne zasady mogą różnić się między miastami. Zazwyczaj dotyczy to uczniów szkół podstawowych posiadających ważną legitymację, ale może obejmować cały rok lub tylko rok szkolny. Co ciekawe, Wrocław znowu się tu wyróżnił, umożliwiając bezpłatne przejazdy dzieciom i młodzieży uczącej się w szkołach średnich aż do ukończenia przez nie 21. roku życia.

Nie zapominajmy także o szczególnych grupach upoważnionych do darmowych podróży autobusami czy tramwajami, jak np. inwalidzi wojenni i wojskowi. Pewne przywileje z tym związane zyskujemy też po uzyskaniu tytułu "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi", czyli po oddaniu pięciu (kobiety) lub sześciu (mężczyźni) litrów krwi. Niemniej często jest to zniżka 50 lub 75 proc., a całkowite zwolnienie z opłat następuje dopiero po oddaniu 15/18 litrów krwi. To jednak wciąż nie wszystko.

W jakich miastach w Polsce jest darmowa komunikacja miejska? Tutaj mieszkańcy zaoszczędzą na transporcie

Niektóre miejscowości w Polsce wprowadziły już darmową komunikację miejską dla wszystkich posiadaczy karty mieszkańca danego miejsca. Tak jest obecnie m.in. w Kaliszu, Ostrołęce, Starachowicach, Lubinie, Szczecinku, Bolesławcu, Żorach, Otwocku czy Mińsku Mazowieckim. Dość powszechną praktyką jest jednak tymczasowe znoszenie opłat, z czym można się spotkać w wielu częściach naszego kraju. Przykładowo część miast poinformowała już o darmowych połączeniach na cmentarze z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych. Bezpłatna komunikacja obowiązuje też na terenie całej Polski w Europejski Dzień Bez Samochodu, który w tym roku przypadał 22 września. W Krakowie natomiast darmowe przejazdy są wprowadzane w związku z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: