• Link został skopiowany

Powstaje "serce Nowego Centrum Warszawy". Zielona oaza i odtworzone ulicy sprzed lat zachwycą

Co się buduje na placu Defilad? Od kilkunastu miesięcy w centrum Warszawy trwają intensywne prace. Pod koniec października zobaczyliśmy już ich pierwsze efekty. Mowa oczywiście o otwartym niedawno nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jednak to dopiero początek zmian. Już niebawem plac Centralny zachwyci zielenią, ale nie tylko. Co się tam pojawi oraz kiedy zakończą się prace?
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - zdjęcie ilustracyjne
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej po raz pierwszy powitało gości w nowej siedzibie. O budowie tego obiektu mówiło się w stolicy od dawna. Wybudowana na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki, konstrukcja to kolejna inwestycja zmieniająca wygląd Warszawy, która staje się coraz bardziej nowoczesna, przyjazna mieszkańcom oraz atrakcyjniejsza dla turystów z Polski i zagranicy. Miasto nie zwalnia tempa, a pojawienie się na jego mapie nowego budynku MSN jest tylko jednym z kilku pomysłów na zmianę najbardziej rozpoznawalnego miejsca w stolicy. Prace przy budowie placu Centralnego trwają od dawna. Kiedy zostaną zakończone?

Zobacz wideo Małgorzata Kidawa-Błońska: Pomnik smoleński powinien stanąć w innym miejscu, wśród zieleni

Plac Centralny - Warszawa zyska kolejne malownicze miejsce. Zieleń to nie wszystko

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Warszawie jest plac Defilad, na którym w latach 50. XX wieku wzniesiono okazały Pałac Kultury i Nauki. Niestety w pobliżu imponującej budowli przez lata znajdował się wyłącznie pusty plac. Przestrzeń ta w ostatnim czasie jednak się zmienia, a dowodem na to jest chociażby wspomniany wcześniej gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na tym nie kończą się plany miasta co do tej lokalizacji. Niebawem ma stać się prawdziwą oazą, w której zarówno mieszkańcy stolicy, jak i odwiedzający miasto turyści będą mogli odpocząć w otoczeniu zieleni. 

W zeszłym roku rozpoczęliśmy prace inwestycyjne pod plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy – wygodną i funkcjonalną przestrzeń dla mieszkańców. To jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat. Po zakończeniu prac, wiosną przyszłego roku, to nowoczesne i przyjazne mieszkankom i mieszkańcom miejsce w centrum stolicy będzie zarazem symbolicznym łącznikiem pomiędzy Warszawą, której już nie ma, a metropolią przyszłości

- powiedział podczas wizyty na placu budowy prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Plac Defilad przed rozpoczęciem prac remontowych był typowym przykładem "betonozy", która nie tylko szpeci miasto, ale też negatywnie wpływ na samopoczucie mieszkańców, a także środowisko. 

Brakowało tu miejsc wypoczynku i zieleni – tak istotnej w dobie zmian klimatycznych. Wybetonowane powierzchnie placu nagrzewały się, a w trakcie deszczy nawalnych woda szybko spływała do kanalizacji. Brakowało retencji i rozwiązań, które pozwalałyby na zatrzymanie wody opadowej

- czytamy na stanie warszawskiego magistratu. 

Jeszcze w tym roku na placu Centralnym ma zostać zasadzonych 30 drzew, a po zakończeniu prac budowlanych na tym terenie pojawi się w sumie ponad 200 drzew. Nie zabraknie również innych roślin w tym 3,6 tys. m kw. trawników z kwiatami, roślinami cebulowymi oraz ozdobnymi bylinami. Ponadto planowane jest zamontowanie czterech zbiorników retencyjnych, każdy o głębokości siedmiu metrów. To w nich ma gromadzić się woda opadowa, która następnie zostanie wykorzystana do polewania roślinności. Na tym nie skończy się metamorfoza placu. 

Plac Centralny Warszawa. Projekt zakłada odtworzenie ulicy

Podczas przebudowy terenu wokół PKiN nie zapomniano o bogatej historii miasta. Na placu zostanie ułożona kamienna nawierzchnia, która odtworzy dawny przebieg ulicy Zielnej. 

Nieregularny układ chodników i zieleni na placu odwzoruje sieć przedwojennych ulic i zarysy budynków. Do odtworzenia ulic używany jest szary granit strzegomski. Trwa przygotowanie warstw konstrukcyjnych pod nawierzchnię z szarego, zielonego i czerwonego kamienia skandynawskiego, które odwzorują lokalizację przedwojennej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej. Na budowie czeka też materiał kamienny do odwzorowania kolejnych kamienic, które stały tu przed II wojną światową.

- informuje warszawski ratusz. Dokładny termin zakończenia prac na placu Centralnym nie jest jeszcze znany, jednak najprawdopodobniej teren zostanie oddany do użytku wiosną 2025 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: