W Polsce pojawił się nietypowy znak. Ostrzega przed chomikami. Tu gryzonie wchodzą na drogę

Chomik europejski to niewielki gryzoń, który przykuwa coraz większą uwagę. Wszystko przez to, że jego populacja zaczęła kurczyć się w zastraszającym tempie. W związku z tym przy jednej z polskich dróg pojawił się nowy znak drogowy. Na przyszłość tych ssaków wpływają jednak nie tylko kierowcy.

Chomik europejski jest dziko żyjącym krewnym dobrze znanych pupili domowych, ale w przeciwieństwie do nich często postrzega się go jako intruza. Z punktu widzenia tego małego ssaka to samo można by jednak powiedzieć o nas. Niestety gryzoń nie może nic zrobić w obliczu działalności człowieka, więc musi liczyć na bardziej wpływowych obrońców. Wśród nich jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych działający we współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych w Zamościu oraz Fundacją Dzika Polska.

Chomik europejski doczekał się swojego znaku drogowego. W tym miejscu kierowcy powinni zachować ostrożność

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych poinformował na swoim profilu na Facebooku o ważnym przedsięwzięciu przy jednej z dróg w województwie lubelskim. Decyzję o jego realizacji podjęto po przeprowadzeniu inwentaryzacji chomika europejskiego na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, która wykazała, że zadomowiło się tam całkiem sporo gryzoni. Niemniej są one wciąż narażone na te same zagrożenia, które sprawiły, że chomik europejski jest obecnie gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jednym z nich są drogi, a w zasadzie przejeżdżające nimi samochody. Teraz specjalny znak ostrzegawczy będzie przypominać kierowcom, aby zwolnić i zachować ostrożność.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Dróg Powiatowych w Zamościu oraz Dawidowi z Fundacji Dzika Polska. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie przykładem do podejmowania działań w kierunku ochrony tego zagrożonego gatunku

- czytamy w poście Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Warto wspomnieć, że we wrześniu tego roku chomiki europejskie żyjące przy drodze wpłynęły również na budowę łącznika pomiędzy drogą wojewódzką nr 776 Kraków-Proszowice a drogą Proszowice-Wawrzeńczyce, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Na liczebność ich populacji nie wpływają jednak tylko drogi.

Czy chomik europejski jest szkodnikiem? Lata tępienia miały znaczący wpływ na dzisiejszy stan populacji

Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w ciągu 30 lat obszar występowania chomika europejskiego w Polsce zmniejszył się do 25 procent. Dzisiaj możemy go spotkać w województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim, a także w miastach, np. w Lublinie, Krakowie, Jaworznie i Siemianowicach Śląskich. Niemniej szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat gatunek ten może całkowicie wyginąć. Do zmniejszenia jego populacji w dużej mierze przyczynił się fakt, że gryzoń był (i często nadal jest) postrzegany jako szkodnik na polach uprawnych i przez to go tępiono. Tymczasem chomik europejski stanowi ważną część ekosystemu. Poza roślinami żywi się bowiem też bezkręgowcami, które mogą negatywnie wpływać na uprawy. Ponadto sam jest pożywieniem dla większych ssaków. Jego ochrona oznacza zatem ochronę równowagi przyrodniczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: