Wyjątkowe zwierzę w polskim lesie. Mężczyzna spotkał je dwa razy. "Jest niezwykle rzadkim zjawiskiem"

Pewien mieszkaniec województwa podkarpackiego miał niebywałe szczęście. Już dwa razy napotkał nietypowe zwierzę, które występuje w naszym kraju niezwykle rzadko. Ci, którzy nie wiedzą o jego istnieniu, mogliby się wystraszyć. Ten osobnik był zupełnie biały.

Mogłoby się wydawać, że o zwierzętach żyjących w Polsce wiemy już wszystko. Szczególnie nie dziwi widok leśnych ssaków, na przykład saren, które nieustannie spotyka się w lasach, na wsiach i przy drogach. Pewien mężczyzna miał jednak szczęście zauważyć bardzo nietypowego, zupełnie białego osobnika. Była to sarna albinos.

Zobacz wideo Jak gawrują niedźwiedzie? Przerażające świadectwo przedstawiciela fundacji. "Każdego dnia drewno wyjeżdża, po cichutku..."

Czy albinizm występuje u zwierząt? Ten widok może przerazić

O zaskakującym spotkaniu poinformowano na profilu nizanskie.info na Facebooku. Doświadczył go pan Marcin, który zaobserwował białą sarnę w okolicach przejazdu kolejowego Borowina, nieopodal Nadleśnictwa Rudnik w województwie podkarpackim. Mężczyzna miał niebywałe szczęście, bowiem wpadł na piękne zwierzę aż dwukrotnie w ciągu dwóch dni.

Czasami natura obdarza nas niezapomnianymi momentami, a ten widok na pewno pozostanie w pamięci naszego czytelnika na długo! Wczoraj i dziś, w okolicach przejazdu kolejowego Borowina koło Nadleśnictwo Rudnik, Lasy Państwowe, czytelnik Marcin Siwak miał niezwykłe szczęście spotkać sarnę albinosa - aż dwukrotnie! Widok takiej sarny to prawdziwa rzadkość i wyjątkowe przeżycie, bo albinizm u dzikich zwierząt jest niezwykle rzadkim zjawiskiem

- czytamy w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczono też zdjęcie sarny albinosa.

Co powoduje, że zwierzę staje się albinosem? To rzadka cecha

Albinizm to bardzo rzadka cecha, występująca  u niemal wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi zmianami koloru skóry, włosów, piór czy nawet tęczówek oczu, które przybierają białą barwę. Wynika to z niedoboru lub całkowitego braku pigmentu w komórkach. Jak podano na stronie Lasów Państwowych, wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń, natomiast w przypadku ssaków jeleniowatych schorzenie to występuje raz na kilka lat i zwykle tylko wśród danieli. Badacze wyróżniają trzy odmiany albinizmu:

  • albinosy prawdziwe, zwane też właściwymi, zmagają się z całkowitym brakiem pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu;
  • u albinosów częściowych tylko niektóre części ciała są białe, co spowodowane jest brakiem melanin;
  • albinizm leucyjski, znany także jako leukalizm, polegający na częściowej utracie koloru różnych fragmentów ciała oprócz oczu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: