Dworzec Metropolitalny w Lublinie, który od 8 stycznia 2024 roku dumnie służy mieszkańcom i turystom, po raz kolejny udowodnił, że choć stosunkowo młody, zapisze się na karach historii grubą kreską. Niedawno informowaliśmy o tym, że projekt ma szansę na zdobycie "architektonicznego Oscara" w konkursie World Architecture Festival Awards 2024. Dziś wiemy już, że zarówno jego estetyczne, jak i praktyczne walory zachwyciły surowe jury.
W trakcie trzydniowej gali w Singapurze jury konkursu World Architecture Festival Awards 2024 wyłoniło kolejnych laureatów "architektonicznych Oscarów". Dworzec Metropolitalny w Lublinie został jednym z nich. Zaprojektowany przez niezwykle zdolnych architektów z warszawskiej pracowni Tremend pokonał w swojej kategorii nawet projekty renomowanych pracowni, w tym Kohn Pedersen Fox. Doceniono go przede wszystkim za proekologiczny i energooszczędny charakter, który jedynie podkreślił estetykę całości.
To wyraz uznania dla naszej pracy i poczucie spełnienia, które trudno opisać słowami
- mówią architekci cytowani przez portal Rzeczpospolita. Warto zaznaczyć przy tym, że choć nie jest to pierwszy sukces tego przedsięwzięcia, zwycięstwo w World Architecture Festival Awards 2024 można nazwać szczególnym wyróżnieniem. Konkurs odbywa się od 2008 roku i uważany się go za jeden najważniejszych, a także największych międzynarodowych festiwali w branży architektonicznej.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie różni się od innych polskich dworców przede wszystkim odczuwalną obecnością zieleni. W założeniu miał być inwestycją, która ułatwi życie mieszkańców i połączy funkcje komunikacyjne z dobrą architekturą. Dziś rzeczywiście można powiedzieć, że cel ten został osiągnięty. Dzięki licznym alejkom porośniętym roślinnością, zarówno lokalsi, jak i goście mogą odpocząć od zgiełku ulicy w kojącej przestrzeni, której nie sposób spotkać w innych tego typu obiektach w kraju. To początek wielkiej rewolucji promującej zrównoważony rozwój w zupełnie nowym wydaniu, niezwykle pięknym, a jednocześnie bardzo funkcjonalnym. Poza tym, że drzewa wyglądają niezwykle, sprawdzają się także w roli naturalnych oczyszczaczy powietrza w przestrzeni ruchliwego węzła komunikacyjnego. Na uwagę zasługują także ażurowe filary dodające projektowi powiewu nowoczesności oraz fasada zbudowana ze szkła, która rozwija się w duchu koncepcji "budynek w budynku".
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.