Janusz Palikot wystawił na sprzedaż kościół. Tak ratuje swój budżet. "Jest zabytkiem barokowej architektury"

Janusz Palikot znów chce pozbyć się swojej nieruchomości. Tym razem na sprzedaż wystawił zabytkowy kościół znajdujący się nieopodal granicy z Czechami, który należał do niego od 2021 roku. Ile trzeba zapłacić za to barokowe dzieło sztuki? Najtaniej nie jest.

Janusz Palikot od pewnego czasu jest na tak zwanym świeczniku, a media regularnie informują o jego problemach z prawem. Pojawił się nieprawomocny wyrok za promowanie alkoholu w sieci, a do tego doszło zatrzymanie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak informował portal Jawny Lublin, to wszystko miało skutkować utratą między innymi zabytkowej kamienicy położonej przy ulicy Archidiakońskiej 9 w Lublinie. Wiele wskazuje jednak na to, że sytuacja zmusiła polityka do sprzedania również innych nieruchomości, w tym kościoła w Okrzeszynie.

Zobacz wideo Jak Śpiewak: wierzę, że Palikot usłyszy wyrok

Kamienica Palikota to nie wszystko. Były polityk pozbywa się również kościoła

Były polityk został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego 3 października 2024 roku. Z ustaleń Prokuratury Krajowej wynika, że Janusz Palikot w latach 2019-2023 miał oszukać kilka tysięcy osób na łączną kwotę blisko 70 mln złotych. Ostatecznie postawiono mu osiem zarzutów dotyczących oszustwa i przywłaszczenia mienia, lecz nie przyznał się do winy. Problemy ma także jego spółka - Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Firma posiada długi sięgające 175 mln złotych i właśnie dlatego Palikot ma ratować się sprzedażą własnych nieruchomości. Poza kamienicą na Starym Mieście w Lublinie, lubelskim lokalem zwanym Domem Złotnika oraz domem w Warszawie i Mięćmierzu pod Kazimierzem Dolnym, w sieci można znaleźć również ofertę dotyczącą zabytkowego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Okrzeszynie, znajdującego się zaledwie 30 metrów od granicy polsko-czeskiej.

Janusz Palikot sprzedaje swój kościół. Chce za niego sporo ponad pół miliona złotych

Janusz Palikot miał kupić tę nieruchomość w listopadzie 2021 roku. Świątynia została natomiast wybudowana w latach 1580-1585, a w 1736 roku przeszła dużą przebudowę

Kaplica cmentarna, dawniej kościół filialny p.w. Św. Michała, wzniesiony w XVI wieku, przebudowany w XVII w., jest zabytkiem barokowej architektury sakralnej na Śląsku

- napisano w ogłoszeniu na jednym z portali sprzedażowych. W ofercie zaznaczono, że budynek może służyć za "salę bankietową, weselną oraz konferencyjną" a jego "niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka". Dzięki temu w przyszłości mogą odbywać się w nim także wydarzenia muzyczne. Jego powierzchnia wynosi 242 metry kwadratowe i co ważne obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Z informacji podanych na portalu wynika, że cena takiej przyjemności to 650 tys. złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Więcej o: