Firma OGB PRO - zajmująca się badaniami rynku w różnych dziedzinach - w ostatnich tygodniach opublikowała podsumowanie analizy polskich miast. Specjaliści wzięli pod lupę 19 miejscowości i każdą z nich rozpatrywali pod kątem siedmiu kryteriów. O wyłonieniu sprzyjających codziennemu życiu aglomeracji zadecydowały opinie ludzi, które zbierano na przestrzeni 2023 i 2024 roku. Oto zwycięska piątka.
Tworząc ranking przyjaznych miast, z którego wyłoniono najlepszą piątkę, organizatorzy badania zadawali mieszkańcom poszczególnych aglomeracji pytania dotyczące:
Udzielając odpowiedzi, każdy ankietowany musiał przyznać od 1 do 5 punktów.
Ranking Przyjaznych Miast stworzyliśmy, aby móc ocenić to, w których miastach żyje się mieszkańcom najlepiej. W ok. dwudziestu z nich zadaliśmy pytania dotyczące 7 aspektów mających wpływ na zadowolenia z miejsca zamieszkania. Zostały dobrane w taki sposób, aby móc poznać dobre oraz te gorsze strony życia w danej miejscowości
- tłumaczył dziennikarzom serwisu lokalnapolityka.pl, prezes OGB. Po obliczeniu głosów i wyciągnięciu średniej okazało się, że najlepszą do życia lokalizacją w kraju jest Warszawa. Wysoki wynik stolicy (4,0 pkt.) w opinii specjalistów wcale nie jest zaskakujący. Drugie miejsce należy do Wrocławia z wynikiem 3,9 pkt. Trzecie miejsce zajęły aż trzy miasta.
Gliwice, Poznań i Kraków - te trzy miasta równocześnie stanęły na podium, zajmując trzecie miejsce w rankingu najbardziej przyjaznych miast w Polsce (z wynikiem 3,7 pkt.). Analizując poszczególne kategorie, można zauważyć, że młode osoby zdecydowanie częściej pozytywnie oceniały większe aglomeracje takie jak Warszawa oraz Kraków, ponieważ umożliwiają one rozwój zawodowy i są przyjazne rodziną. Osoby starsze sympatią obdarzały natomiast mniejsze miejscowości takie jak Ostrów Wielkopolski, czy Nowy Sącz. Doceniono w nich możliwość poruszania się rowerem oraz transport publiczny.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.