Wrocław walczy z paczkami. Miasto wprowadziło nowe zasady dla automatów paczkowych

Liczba automatów paczkowych stale rośnie. Choć ma to swoje zalety, zdaniem wielu niektóre z nich zwyczajnie szpecą krajobraz. Na ten moment stawiane są niemalże wszędzie, bez względu na to, czy pasują do otoczenia. Wrocław postanowił to zmienić. Stworzono dokument, który wprowadza istotne ograniczenia. Tego w Polsce jeszcze nie było.

Automaty paczkowe to rozwiązanie, które uwolniło Polaków od problemu związanego z oczekiwaniem na kuriera. Dzięki nim wszelkie zamówienia można odebrać w dogodnym dla siebie czasie. To sprawiło, że stały się prawdziwym hitem. W efekcie jest ich coraz więcej i można spotkać je nawet w najmniej oczywistych miejscach. Wygoda to jednak nie wszystko. Zdaniem wielu automaty psują krajobraz i są uciążliwe dla mieszkańców. Wrocław postanowił zainterweniować. 

Zobacz wideo Poznań: 27-latek zatakował kuriera InPostu igłą ze strzykawką

Paczkomaty i automaty paczkowe we Wrocławiu. Miasto chce zadbać o otoczenie

Spółka Wrocławskie Mieszkania we współpracy z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Wydziałem Architektury i Zabytków Urzędu Miasta Wrocławia sporządziła dokument, który wprowadza wytyczne dla operatorów automatów paczkowych. Jego celem jest jasne określenie położenia automatów w przestrzeni miejskiej. Wszystko po to, by zadbać o mieszkańców oraz otoczenie.

Opracowaliśmy dokument 'Wytyczne dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze miasta Wrocławia'. Według niego mają zostać unormowane lokalizacje urządzeń w strukturze miejskiej, wchodzących w skład gminnego zasobu komunalnego miasta Wrocławia, w tym na obszarach zabytkowych, z jednoczesnym poszanowaniem ładu przestrzennego i zabytkowej przestrzeni. Wytyczne przedstawione w dokumencie mają również zwrócić uwagę na aspekt społeczny oraz wskazanie dobrych praktyk w lokowaniu urządzeń w tkance miejskiej na przykładach wykonanych realizacji

- czytamy na Facebooku na profilu Wrocławskie Mieszkania. Autorzy projektu zaznaczają jednak, że dokument odnosi się wyłącznie do terenów należących do gminy. Jak wyjaśnia rzeczniczka Wrocławskich Mieszkań, urzędnicy nie są w stanie "narzucać tych zasad na terenach prywatnych".

"Paczkomaty" nie pojawią się wszędzie. Ograniczeń jest sporo

Jak wyjaśnia lokalny serwis Wroclaw.pl, dokument opisuje między innymi "procedury obowiązujące przy wnioskowaniu o postawienie automatu". W związku z tym, jeśli dany teren należy do gminy, operator ma obowiązek ustalenia jego lokalizacji z miastem. Ponadto automaty paczkowe i paczkomaty muszą zostać wpasowane w przestrzeń miejską, nie mogą być jaskrawo oświetlone oraz powinny być obsadzone pnącymi roślinami. Zgodnie z nowymi regulacjami będą stawiane:

  • w miejscach niereprezentacyjnych, w miejscach nieeksponowanych;
  • jako dobudówka do istniejącego, ale niezabytkowego obiektu lub wbudowane w niezabytkowy obiekt;
  • przy elewacjach budynków bez okien i drzwi, witryn albo ozdób w postaci rzeźb, płaskorzeźb, reliefów i innych;
  • wzdłuż istniejących elementów infrastruktury np. ogrodzeń, murów, obiektów usługowych;
  • na parkingach, placach manewrowych tak by nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się samochodów i pieszych;
  • wzdłuż ciągów pieszych i ciągów komunikacyjnych, ale tak by nie tamowały ruchu pieszych;
  • tyłem do budynku, aby nie świeciły w okna;
  • w odpowiedniej odległości od budynku, by hałas nie przeszkadzał mieszkańcom.

Zostaną także dopasowane wymiarami do ścian i każdy z nich będzie posiadał ścieżkę dostępu, dogodną także dla osób z niepełnosprawnościami. Automaty muszą mieć również stonowane, wpasowane w otoczenie kolory.

Zobacz też: Polska na szarym końcu. Nie ma się czym chwalić. To bardzo zły omen

Warto zaznaczyć, że Wrocław jest pierwszym miastem, które wprowadziło tego typu regulacje i ograniczenia dla właścicieli automatów paczkowych.

 Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: