• Link został skopiowany

Alert zorzowy dla całej Polski. Już dziś w nocy niebo rozświetlą "kosmiczne fajerwerki"

Zorza polarna w Polsce nie jest częstym zjawiskiem, ale w mijającym roku można ją było zaobserwować kilka razy. Okazuje się jednak, że zachwyci nas jeszcze jeden raz, i to właśnie w noc sylwestrową. Alert zorzowy został ogłoszony dla całej Polski. Jak zatem możemy załapać się na ten wyjątkowy pokaz?
Zorza polarna nad Islandią (zdj. ilustracyjne)
Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

W nadchodzącą noc sylwestrową wiele osób będzie spoglądać w niebo, podziwiając pokazy sztucznych ogni. Wyjątkowy spektakl szykuje dla nas też natura. Alert zorzowy dla całej Polski ogłosił na Facebooku profil "Z głową w chmurach", który prowadzi Karol Wójcicki - popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, podróżnik i fotograf.

Zobacz wideo Czarna dziura pożarła gwiazdę wielkości Słońca. NASA zarejestrowała niezwykle rzadkie zjawisko

Zorza polarna w Polsce upiększy sylwestrowe niebo. Alert zorzowy dla całej Polski 

Informacja o zbliżających się zorzach polarnych zawsze ekscytuje zarówno pasjonatów astronomii, jak i okazjonalnych obserwatorów nieba. Widok ten niemal na wszystkich robi duże wrażenie, zwłaszcza na żywo. Najbliższa okazja, aby zobaczyć zorzę, przypada w doskonałym terminie.

W sylwestrową noc możliwe są kosmiczne fajerwerki - po serii silnych rozbłyskach (w tym klasy X) na Słońcu, prognozowana jest burza magnetyczna o sile G2-G3. To otwiera szansę na obserwacje zorzy polarnej z terenu całej Polski najbliższej nocy. Warto spojrzeć w niebo... bo i tak wiem, że nie będziecie spali

- czytamy w opublikowanym poście. Okazja do pożegnania starego roku pod tak pięknym niebem jest związana z dużą aktywnością Słońca w ostatnich dniach. Kilka grup plam słonecznych generowało rozbłyski klasy M i kilka klasy X. Karol Wójcicki podkreśla, że na szczególną uwagę zasługiwały obszary o numerach 3936, 3933 oraz 3939, które wygenerowały kilka silnych rozbłysków. Po nich nastąpiły dwa koronalne wyrzuty masy (CME).

Zobacz też: Przeglądał Google Earth. Oniemiał. Na Ziemi pojawiła się tajemnicza "blizna"

Zorze polarne powinny pojawić się w drugiej połowie nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, a szanse na to są wyższe na półkuli zachodniej. Są to jednak tylko prognozy, więc jeśli naprawdę zależy nam na załapaniu się na "kosmiczne fajerwerki", warto zachować wzmożoną czujność i obserwować doniesienia na ten temat w internecie. Będziemy musieli również zrezygnować z tradycyjnych pokazów, ponieważ zorze są najlepiej widoczne na ciemnym niebie, z dala od świateł miast. Ponadto na naszą korzyść będą wpływać dobre warunki pogodowe. Przy okazji warto też przypomnieć, czym właściwie jest omawiane zjawisko.

Co to jest zorza i jak powstaje? Niezwykłe zjawisko można ostatnio obserwować coraz częściej

Zorze polarne występują przede wszystkim w okolicach bieguna północnego (aurora borealis) i południowego (aurora australis). Jak wyjaśniało Nadleśnictwo Browsk przy okazji jednego z takich spektakli w 2023 roku, zjawisko to powstaje, gdy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością do 72 milionów kilometrów na godzinę. Nasza planeta jest chroniona przed nimi przez pole magnetyczne, które przekierowuje cząsteczki w kierunku bieguna północnego i południowego. Tam wchodzą one w interakcję z gazami znajdującymi się w naszej atmosferze, czego rezultatem są wielobarwne wstęgi i rozbłyski. Przy silniejszych burzach magnetycznych zorze polarne mają większy zasięg, dzięki czemu mogą być widoczne także w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: