W którym mieście komunikacja miejska jest najdroższa? Tu najtańszy bilet kosztuje aż 5 zł [RANKING]

Ceny biletów za transport publiczny w dużych miastach są z roku na rok coraz wyższe. Niektóre miejscowości tak podniosły koszta, że nawet krótka podróż może być sporym wydatkiem. Gdzie jest najdrożej? Wiele osób będzie zaskoczonych rankingiem.

Wraz z początkiem nowego roku w wielu miastach ogłoszono wzrost cen biletów w komunikacji miejskiej. Jednym z takich miejsc jest Poznań. Jak podano na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, rada Miasta oficjalnie zatwierdziła już podwyżki, które wejdą w życie 1 września 2025 roku. Czy to oznacza, że Poznań będzie najdroższym miastem w Polsce pod względem biletów na transport publiczny? Niekoniecznie. Dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" przeanalizowali ceny w największych polskich miejscowościach i zestawili je ze sobą w bardzo ciekawym rankingu. Które miasto wypadło najgorzej?

Zobacz wideo Czego Polacy nie lubią w komunikacji miejskiej?

Gdzie są najdroższe bilety w Polsce? Opublikowano ranking

Zwykle mówiąc o najdroższych miastach pod względem komunikacji miejskiej, porównujemy jedynie ceny biletów jednorazowych lub czasowych. Twórcy rankingu "Głosu Wielkopolski" przeprowadzili jednak głębszą analizę. Wzięli pod lupę 12 największych polskich miast wojewódzkich lub aglomeracji. Są to Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Rzeszów, Trójmiasto i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Pod uwagę wzięto kilka czynników, takich jak:

  • koszt przejazdu pierwszego przystanku,
  • koszt najtańszego biletu w ofercie,
  • koszt poruszania się komunikacją przez 1 godzinę,
  • koszt poruszania się komunikacją przez 1,5 godziny,
  • cenę biletu całodobowego,
  • cenę biletu 30-dniowego lub miesięcznego w mieście centralnym aglomeracji.

W pierwszej kategorii zwyciężył Poznań. Cena przejazdu pierwszego przystanku w taryfie normalnej wynosi tam tylko 72 grosze. Najtańszy bilet znajduje się z kolei w ofercie ZDiTM Szczecin, gdzie 15-minutowy przejazd kosztuje tylko 2 złote. To miasto wygrało również w kategorii najtańszego biletu godzinnego (4 złote) i całodobowego (10 złotych). Niestety, z uwagi na bardzo wysoką cenę biletu miesięcznego, nie wygrało rankingu. Które miasto okazało się tańsze?

Zobacz też: Nie Warszawa ani Kraków. Polskie miasto docenione w prestiżowym rankingu CNN Travel

Gdzie w Polsce jest najdroższa komunikacja miejska? To miasto wypada najgorzej

Po porównaniu wszystkich tych danych okazało się, że najtańszy transport publiczny jest w Lublinie. Co ciekawe, ceny biletów w tym mieście nie są najniższe. Za 15-minutowy przejazd zapłacimy 3 złote, czyli drożej niż w Szczecinie, jednak 90-minutowy bilet za 4,80 zł wychodzi już najkorzystniej w całym rankingu. Bilet całodobowy również jest stosunkowo tani, bowiem kosztuje tylko 13,20 złotych. O zwycięstwie tego miasta zadecydowała jednak cena biletu miesięcznego, który kosztuje tylko 96 złotych z Lubelską Kartą Miejską lub 128 złotych bez takiej ulgi. Najdroższym miastem okazał się natomiast Białystok. W niemal każdej kategorii wypadał kiepsko, a koszt zarówno krótkiego, jak i dłuższego przejazdu, jest tam wysoki. Najtańszy bilet w cenniku wynosi aż 5 złotych w taryfie normalnej, a za bilet miesięczny trzeba zapłacić 140 złotych.

Cały ranking prezentuje się następująco:

  1. ZDiTM Lublin
  2. ZDiTM Szczecin
  3. MPK Wrocław, ZDMiKP Bydgoszcz (ex-eaquo)
  4. Warszawski Transport Publiczny
  5. Transport Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
  6. ZTM Poznań
  7. Komunikacja Miejska w Krakowie
  8. ZTM w Rzeszowie
  9. MPK Łódź
  10. Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej
  11. Białostocka Komunikacja Miejska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: