"Gwiezdne miasta" to perełki Europy. Jedno z nich należy do Polski

"Miasta-gwiazdy" nie są jedynie dziełem wyobraźni twórców filmowych. Ta koncepcja sięga znacznie dalej, a jej pomysłodawców należy szukać w odległej przeszłości. Choć robią wrażenie z każdej perspektywy, ich piękno można w pełni podziwiać jedynie z lotu ptaka - dotyczy to także Polski.

Motyw miast inspirowanych kształtem gwiazdy powstał we Włoszech. W okresie renesansu ludzie zapragnęli czegoś innego, niż obronne mury i odcięte od świata zewnętrznego terytoria. Wówczas zaczęto coraz bardziej fantazjować na temat przestrzeni i krajobrazu oraz skuteczniejszej obrony. Postawiono nie tylko na funkcjonalność, ale także aspekty wizualne, dzięki czemu pojawiła się koncepcja "gwiezdnych miast".

Zobacz wideo Miłosz Jakubowski: Wkrótce więcej polskich miast wprowadzi strefy czystego transportu

"Gwiezdne miasta" dawały więcej możliwości. W pewnym momencie "opanowały" Europę

Starożytne mury oraz wysokie bramy zastąpiono zarówno efektywnymi, jak i efektownymi wałami. Powstały liczne fosy i bastiony, które pozwalały na skuteczniejszą obronę - postawiono na ilość, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu udało się podzielić tereny na różne części, przez co znacznie trudniej było zdobyć dany region w całości. Jak trafnie zauważa serwis Noizz, w średniowieczu było zupełnie inaczej. Wówczas "do wdarcia się do miasta wystarczyło niekiedy staranować jedną z bram". Ten styl inżynierii wojskowej był stosowany głównie w XVI i XVII wieku. Choć cała historia miała swój początek we Włoszech, tak zwane "gwiezdne miasta" powstały także w innych częściach współczesnej Europy. Można je znaleźć na terenie Holandii, Francji, Niemiec, Portugalii, a nawet Polski. Mimo licznych wojen stoczonych na terenie tych państw, do dziś jesteśmy w stanie podziwiać kreatywność najwybitniejszych konstruktorów i inżynierów. Ci nieświadomie stworzyli również jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną, którą aktualnie są tego typu miasta.

 

Polska ma swoje "miasto gwiazdę". W innych regionach zostały tylko ślady

Mimo upływu lat, licznych zmian i wzrostu populacji, wiele z "gwiezdnych miast" zachowało swój oryginalny układ geometryczny. Sporo do zaoferowania w tej kwestii ma Holandia. W tym przypadku największą uwagę skupia wybudowana na kształt gwiazdy miejscowość Naarden, która znajduje się około 20 kilometrów od Amsterdamu. Stworzono tam nawet muzeum fortecy, w którym można znaleźć liczne eksponaty nawiązujące do wyjątkowego planu miasta. Podobnie wyglądają również: Brielle, Bourtange, Willemstad i Heusden. Włoskie "miasta gwiazdy" to zaś Palmanova i Peschiera del Garda, a portugalskie - Almeida oraz Elvas.

Zobacz też: Mieszkańcy gminy Osielsko przez lata walczyli z krowami-terrorystkami. "Koniec tej koszmarnej historii"

Na całym świecie jest wiele takich miejsc, które w pełnej okazałości jesteśmy w stanie zobaczyć jedynie z lotu ptaka. To samo dotyczy Polski, a dokładniej Zamościa, który niegdyś znajdował się na szlaku handlowym łączącym Europę z Morzem Czarnym. To miasto zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernarda Morando, który inspirował się renesansowymi nawykami. Niezwykłe jest zaś to, że stara część Zamościa do dziś jest praktycznie niezmieniona. Warto jednak zaznaczyć, że sam Napoleon miał zbudować wiele "gwiezdnych miast" w Polsce. Pozostałości po tej koncepcji można zauważyć między innymi na mapach Serocka, Sieniawy, Smoleńska, Siedliska oraz Rzeszowa.

 

Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: