Nowe rozporządzenie wprowadza jednolite zasady dla wszystkich państw członkowskich i ma zastąpić obowiązujące dotychczas przepisy, które nie odpowiadały współczesnym problemom oraz wymaganiom ekologicznym. Choć regulacje zostały już wdrożone, zaczną w pełni obowiązywać dopiero w sierpniu 2026 roku. Na co muszą przygotować się mieszkańcy Unii Europejskiej? Największą uwagę wciąż skupiają jednorazowe opakowania plastikowe, które coraz bardziej zaśmiecają naszą planetę.
Jak informuje serwis Money, nowe przepisy odnoszą się do stosowania jednorazowych opakowań, takich jak saszetki na przyprawy, które są powszechnie wykorzystywane w restauracjach oraz hotelach. Ponadto zakazują także owijania pojedynczych warzyw oraz owoców w plastik. Taki zabieg dozwolony będzie jedynie dla produktów o wadze powyżej 1,5 kilograma. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, tylko w 2022 roku przeciętny Europejczyk wytworzył 186,5 kg odpadów w formie opakowań. Aż 40 proc. z nich stanowiły tworzywa sztuczne. Ponadto połowa śmieci znajdowanych w morzach i oceanach to właśnie tego typu odpady. Z ubiegłorocznych badań opublikowanych w czasopiśmie "Deep Sea Research Part: Oceanographic Research Papers" wynika, że w wodzie może zalegać już nawet 11 milionów ton tworzyw sztucznych. Niestety szacuje się również, że do 2040 roku zużycie tego typu materiałów, w tym plastiku, wzrośnie na całym świecie dwukrotnie. Badacze zwracają uwagę na poważny problem, wskazując, że co minutę do mórz i oceanów trafia tyle plastiku, ile mogłaby pomieścić jedna ciężarówka.
Zobacz też: Warszawski hotel z nakazem wstrzymania działalności. To tu nocowali Clinton, Obama i Biden
Właśnie dlatego najświeższe rozporządzenie kładzie szczególny nacisk na redukcję zbędnych opakowań. Przepisy obejmują zarówno odpady pochodzące z gospodarstw domowych, jak i sektora handlowego oraz przemysłowego.
Przepisy zakładają również zmniejszenie wagi i objętości samych opakowań oraz mają zminimalizować dopuszczalną zawartość substancji chemicznych. Dzięki temu dojdzie do częściowego wyeliminowania związków potencjalnie niebezpiecznych, w tym per- i polifluoroalkilowych. Ponadto firmy sprzedające żywność oraz napoje na wynos będą zobowiązane do akceptowania pojemników przyniesionych przez klientów. W takim przypadku nie będą też mogły naliczać dodatkowych opłat. Regulacje wprowadzają także wytyczne dotyczące minimalnej zawartości materiałów z recyklingu w produkowanych opakowaniach. Do 2030 roku wszystkie mają nadawać się do całkowitego przetworzenia. Warto zaznaczyć, że nowe rozporządzenie zacznie być w pełni egzekwowane dopiero od 12 sierpnia 2026 roku. Wówczas takie zasady będą stosowane we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.
Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.