Inwazyjne gatunki obce to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie występują naturalnie w danym ekosystemie, przez co mogą zagrażać środowisku lub gospodarce. Największy wpływ mają na różnorodność biologiczną, ponieważ zmniejszają populację, a nawet zupełnie eliminują niektóre gatunki rodzime. Jednym z takich nieproszonych mieszkańców jest w Polsce rak marmurkowy. Niedawno zamieszkał w warszawskim parku, przez co władze miasta mają dziś spory problem.
Kilka lat temu naukowcy zaobserwowali zaskakującą liczbę raków marmurkowych w stawie znajdującym się w warszawskim parku Morskie Oko. Jak wyjaśniono na stronie Łowca Obcych, ich obecność w lokalnym zbiorniku najprawdopodobniej jest wynikiem nieumiejętnie prowadzonej hodowli. Gatunek ten nie występuje naturalnie w Polsce, ale uchodzi za ozdobny, więc często trafia do prywatnych akwariów. Później jednak niektórzy decydują się na wypuszczenie zwierząt "na wolność".
Niestety, z uwagi na powszechne dokonywanie zakupu zwierząt ozdobnych bez przygotowania merytorycznego opiekuna oraz niezważanie na ich potrzeby, dochodzi do ich uwolnień do środowiska. Porzucenia te, usprawiedliwiane przez nieodpowiedzialnych opiekunów nazywaniem 'wypuszczaniem na wolność' lub 'darowaniem drugiego życia', wynikają najczęściej ze znudzenia się zwierzęciem, jego nadmiernym rozmnożeniem się lub okaleczaniem innych zwierząt, które nigdy nie powinny być utrzymywane razem w akwarium
- czytamy na portalu.
Zobacz też: Dla swoich ofiar nie ma litości. Strzela toksynami. Wybrano Robaka Roku 2025
Sytuacja jest bardzo poważna, bo - jak podaje portal Wprost - aktualnie w warszawskim parku mieszka około 100 tysięcy osobników. Służby miejskie co pewien czas prowadzą odłowy raków lub zakładają pułapki, ale usunięcie wszystkich zwierząt jest trudne, ponieważ ze stawu nie można spuścić wody. Połów jest zatem prowadzony ręką lub przy pomocy podbieraka.
Jest to najbardziej skuteczna i najbardziej przyjazna środowisku metoda odłowu raków. Wynika to m.in. z tego, że jest to metoda selektywna – odławiane są konkretnie upatrzone raki
- czytamy na stronie Łowca Obcych. Wszystkie akcje odławiania raków są finansowane z budżetu stołecznego ratusza. Pamiętaj, że jeśli zauważysz raka marmurkowego na wolności, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt gminie. Zwierzę rozpoznasz przede wszystkim po charakterystycznym wzorze przypominającym marmur na karapaksie lub grzbiecie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.