• Link został skopiowany

Uznano je za najcieplejsze miejsce w naszym kraju. "Polski Biegun Ciepła" ma sporą konkurencję

Po analizach przeprowadzonych w latach 1971-2000 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uznał, że najcieplejszym miejscem w Polsce jest Tarnów. Miasto zostało nawet nazwane "Polskim Biegunem Ciepła". W ostatnim czasie zaszły jednak pewne zmiany. Czy uda im się utrzymać tytuł również podczas kolejnych badań, które odbędą się w 2030 roku? W Polsce ogólnie robi się coraz cieplej.
To najcieplejsze miejsce w naszym kraju. Jest 'Polskim Biegunem Ciepła' - zdjęcie ilustracyjne
merc67/Istock.com

W 2000 roku meteorolodzy określili średnią temperaturę ostatnich 30 lat i wówczas to właśnie Tarnów, znajdujący się w województwie małopolskim, okazał się najcieplejszym miastem w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej 25 lat temu odnotował, że średnia roczna temperatura w tym mieście w wyniosła 8,8 st. Celsjusza. Te obserwacje sprawiły, że Tarnów został nazwany także "Polskim Biegunem Ciepła".

Zobacz wideo Prof. Chojnicki: W 2024 roku mieliśmy 30 dni dni rekordowo ciepłych

Jakie jest najcieplejsze miejsce w Polsce? Tarnów to prawdziwa "wyspa ciepła"

Według ekspertów w tym przypadku kluczowe znaczenie ma położenie miasta. Pasmo wzgórz sprawia, że jest osłonięte przed zimnymi powiewami powietrza. Ponadto często występują tam ciepłe podmuchy halnego wiatru. Okres wegetacji, czyli intensywnego wzrostu i rozwoju roślin, trwa tam od 225 do 230 dni, a termiczne lato - gdy temperatura utrzymuje się powyżej 15 st. Celsjusza - nawet 118 dni. Właśnie dlatego Tarnów zaczęto promować jako "Polski Biegun Ciepła".

Najcieplejsze miejsce w Polsce znajduje się w Tarnowie, niedaleko pałacu Sanguszków w Gumniskach. Miasto znajduje się na terenie wyspy termicznej, która ma uprzywilejowane temperatury

- twierdzi geolog i geograf, Franciszek Pulit, cytowany przez portal Tarnów. O wyjątkowo wysokich temperaturach w tym mieście pisano już w 1930 roku. Wówczas dr Zdzisław Simche, geograf i publicysta, nazwał małopolskie miasto "wyspą ciepła", opisując panujący tam klimat w pracy zatytułowanej "Tarnów i jego okolice".

Temperatury w Polsce idą do góry. Czy Tarnów wciąż będzie numerem jeden?

W związku z tym, że tego typu analizy tworzone są na podstawie pomiarów z 30 ostatnich lat, na kolejne wyniki musimy zaczekać do 2030 roku. Taki okres przyjmują zarówno międzynarodowe organizacje meteorologiczne, jak i lokalny IMGW. W najnowszym raporcie zapewne uwzględniony zostanie między innymi rekord, który odnotowano w Krakowie w 2024 roku. 30 marca zarejestrowano tam temperaturę wynoszącą aż 26,4 st. Celsjusza.

Zobacz również: To najlepsze miejsce do życia. Doceniono je za niskie koszty i miejsca pracy

Przecież o tym, że Tarnów jest Polskim Biegunem Ciepła, pisano w przewodnikach już w latach 30. XX wieku - prawie 100 lat temu

- przypomina Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, cytowany przez Radio Kraków. Coraz cieplej robi się także w innych miastach. Dla przykładu, już w 2020 roku średnia roczna temperatura dla całej Polski wynosiła 9,9 st. Celsjusza, natomiast, z danych IMGW wynika, że w 2024 roku wzrosła do 11 st. Celsjusza. W ten sposób pobito rekord z 2019 roku (10,2 st. Celsjusza). Jak informuje serwis twojapogoda.pl, z najnowszych analiz wynika nawet, że obecnie małopolskie miasto wcale nie jest najcieplejsze w Polsce. Dane opublikowane w raporcie "Rocznik Meteorologiczny 2023" wskazują na to, że w ostatnim czasie najwyższe średnie temperatury występowały:

  • we Wrocławiu - 11,4 st. Celsjusza,
  • w Legnicy - 11,1 st. Celsjusza,
  • w Słubicach - 11 st. Celsjusza,
  • w Opolu - 11 st. Celjusza.

W Tarnowie odnotowano natomiast średnią temperaturę na poziomie 10,9 st. Celsjusza. Na oficjalne ustalenia musimy jednak poczekać do 2030 roku.

Dziękuje my, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: