Kalkulator wynagrodzeń 2023. Sprawdź, ile zarobisz "na rękę" i nie tylko

Kalkulator wynagrodzeń to przydatne narzędzie, dzięki któremu dowiemy się nie tylko ile dostaniemy "na rękę", ale też w jakiej wysokości potrącone zostaną składki na ubezpieczenie społeczne etc. Sprawdź jak działa.

Kalkulator wynagrodzeń 2023 - co warto wiedzieć?

Kalkulator wynagrodzeń 2023 czy z jakąkolwiek inną datą, to internetowa aplikacja, która podaje określone informacje dotyczące wynagrodzeń. Takie narzędzie przydaje się w szczególności, gdy np. zmienia się pracę albo dostaje się podwyżkę i chce się sprawdzić, czy nowe warunki będą korzystne i ile pozwolą zarobić. Dzięki niemu można się dowiedzieć, jaką kwotę netto lub brutto miesięcznie otrzyma się jako wypłatę.

Co to jest wynagrodzenie brutto i netto?

Dla każdego, kto pracuje, ważne jest, by wiedzieć, jaką kwotę zarabia na tzw. papierze, a ile dostaje bezpośrednio do ręki, czyli brutto i netto. Wynagrodzenie brutto obejmuje całość kwoty. Nie tylko sumę, którą fizycznie otrzymuje się na konto, ale również wszelkie składki, zaliczki na podatki i potrącenia, które pracodawca musi odliczyć. Wynagrodzenie netto dla osób pracujących na umowę o pracę, a tych zatrudnionych na zlecenie lub umowę o dzieło, wyglądają trochę inaczej, ponieważ nie wszystkie te odliczenia, które są obowiązkowe przy umowie o pracę, są obligatoryjne dla pozostałych rodzajów umów. W przypadku umowy o pracę, pracodawca musi odprowadzić składki:

  • ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • zaliczkę na podatek dochodowy.

Jaka jest najniższa krajowa w 2023?

Płaca minimalna zabezpiecza byt osób pracujących. Najniższa krajowa 2023 r. będzie wyższa niż w latach ubiegłych i dwa razy nastąpi zmiana jej wysokości. Z początkiem 2023 r. ustalono, że będzie to kwota 3490 zł, a w lipcu nastąpi kolejna podwyżka do kwoty 3600 zł. Zmiany te spowodowane są m. in. inflacją i koniecznością urealnienia wartości pensji, którą dostają pracownicy.

Gdzie szukać aplikacji takich, jak kalkulator brutto netto?

Kalkulator brutto netto dostępny jest oczywiście w internecie. Wiele stron różnych portali udostępnia możliwość skorzystania z nich i przeliczenia otrzymywanych kwot pieniędzy. Dobrze jest jednak brać pod uwagę strony, które profesjonalnie zajmują się finansami, gospodarką, ekonomią czy prawem, ponieważ jest większa szansa na rzetelność zawartych tam informacji. Możesz również skorzystać z naszego kalkulatora:

Sposób obliczania

Kwota

Stawka VAT

Obliczona stawka VAT

Kwota

Drukuj
Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Minimalne wynagrodzenie 2023 na różnych rodzajach umów

Jeśli chodzi o minimalne wynagrodzenie 2023 na umowę o pracę, to zostało już omówione powyżej. W przypadku zaś umowy zlecenia od stycznia jest to godzinowa stawka 22,8 zł, a od lipca będzie to 23,5 zł. Dotyczy to również innych umów o świadczenie usług, co do których stosuje się przepisy o zleceniu. Niestety w przypadku umowy o dzieło, taka zmiana nie obowiązuje, ponieważ płaci się tutaj za całość wykonanego dzieła, a nie za godzinę pracy. 

Kalkulator wynagrodzeń a umowa zlecenie

Tak, jak w przypadku umowy o pracę, tak i tu można znaleźć w internecie kalkulator wynagrodzeń. Umowa zlecenie również podlega pewnym składkom i konieczności odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy. Dlatego też warto sprawdzić, jaką kwotę otrzymamy fizycznie.

Zobacz też: Inflacja niestraszna górnikom. Pensje w górę o 15,4 proc. Wzrosną do nawet 12 tys. zł. "Dobre porozumienie"

Więcej o:
Copyright © Agora SA