Początek roku to idealny czas na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Jednakże nie wszystkie wnioski zostaną przyjęte przez ZUS, co stanowi niestety niekorzystną sytuację dla niektórych osób. Ponowne przeliczenie emerytury daje możliwość sprawdzenia, czy świadczenie zostało podwyższone. Niestety, samo złożenie wniosku nie wystarczy, a niedawno zaostrzono zasady.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2023 roku przeliczenie emerytury jest możliwe tylko dla osób, które spełniają określone kryteria. Według informacji zamieszczonych na stronie ZUS, możliwość złożenia wniosku mają seniorzy, którzy:
Co ważne, jeszcze do niedawna wnioskować przeliczenie emerytury można było raz na kwartał. Obecnie jest to możliwe wyłącznie raz do roku. Osoby, które złożyły już wniosek, nie mogą zrobić tego ponownie w 2023 roku, a więc przeliczona kwota jest dla nich ostateczna.
Od wprowadzenia nowych tablic, jak wspomnieliśmy wyżej, wniosek można złożyć tylko raz w roku. W celu ponownego przeliczenia emerytury możemy skorzystać z formularza udostępnionego w placówce ZUS lub na stronie internetowej. Do wypełnionej całości powinniśmy jednak dołączyć również plik dokumentów potwierdzających staż pracy lub dotychczasowe wynagrodzenie. Wszystkie dokumenty muszą być nowe, niepodawane wcześniej do ZUS-u. Wiele osób niestety o tym zapomina, składając sam wniosek.
W ubiegłym roku GUS ogłosił nowe tablice średniej długości życia, co może skutkować wzrostem świadczeń emerytalnych po ponownym przeliczeniu. Jak zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:
Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic
-cytuje Gazeta Prawna.
Warto jednak pamiętać, że przeliczenie emerytury nie może spowodować jej obniżenia. Jeśli świadczenie wyjdzie niższe, ZUS nie zmieni dotychczasowej kwoty. Dlatego też złożenie wniosku nie niesie ze sobą żadnego ryzyka utraty pieniędzy.