Wniosek o przeliczenie emerytury zostanie odrzucony! ZUS odbierze ci szansę, jeśli o tym zapomnisz

W 2023 roku wprowadzono nowe zasady dotyczące ponownego przeliczenia emerytury. Należy pamiętać, że ZUS nie przeliczy jej automatycznie. Niezbędny jest wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, a ten musi zostać rozpatrzony pozytywnie. To nie wszystko, bo ważne są też załączone dokumenty. Kto może ponownie przeliczyć emeryturę w 2023?

Początek roku to idealny czas na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Jednakże nie wszystkie wnioski zostaną przyjęte przez ZUS, co stanowi niestety niekorzystną sytuację dla niektórych osób. Ponowne przeliczenie emerytury daje możliwość sprawdzenia, czy świadczenie zostało podwyższone. Niestety, samo złożenie wniosku nie wystarczy, a niedawno zaostrzono zasady.

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Są nowe zasady! Kto może złożyć wniosek?

W 2023 roku przeliczenie emerytury jest możliwe tylko dla osób, które spełniają określone kryteria. Według informacji zamieszczonych na stronie ZUS, możliwość złożenia wniosku mają seniorzy, którzy:

  • przed 31 marca 2022 roku osiągnęli wiek emerytalny,
  • kontynuowali pracę po przejściu na emeryturę i regularnie odprowadzali składki, co wpłynęło na zwiększenie kwoty na koncie ubezpieczonego,
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i ich emerytury powinny być liczone zgodnie z nowymi zasadami.  

Co ważne, jeszcze do niedawna wnioskować  przeliczenie emerytury można było raz na kwartał. Obecnie jest to możliwe wyłącznie raz do roku. Osoby, które złożyły już wniosek, nie mogą zrobić tego ponownie w 2023 roku, a więc przeliczona kwota jest dla nich ostateczna.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Pamiętaj o tym, bo zostanie odrzucony

Od wprowadzenia nowych tablic, jak wspomnieliśmy wyżej, wniosek można złożyć tylko raz w roku. W celu ponownego przeliczenia emerytury możemy skorzystać z formularza udostępnionego w placówce ZUS lub na stronie internetowej. Do wypełnionej całości powinniśmy jednak dołączyć również plik dokumentów potwierdzających staż pracy lub dotychczasowe wynagrodzenie. Wszystkie dokumenty muszą być nowe, niepodawane wcześniej do ZUS-u. Wiele osób niestety o tym zapomina, składając sam wniosek.

Ponowne przeliczenie emerytury. Czy się opłaca?

W ubiegłym roku GUS ogłosił nowe tablice średniej długości życia, co może skutkować wzrostem świadczeń emerytalnych po ponownym przeliczeniu. Jak zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:

Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic

-cytuje Gazeta Prawna.

Warto jednak pamiętać, że przeliczenie emerytury nie może spowodować jej obniżenia. Jeśli świadczenie wyjdzie niższe, ZUS nie zmieni dotychczasowej kwoty. Dlatego też złożenie wniosku nie niesie ze sobą żadnego ryzyka utraty pieniędzy.

Więcej o: