Emerytura dla urodzonych między 1949 a 1968 rokiem. Przez ten jeden szczegół ZUS odrzuci wniosek

Seniorzy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, jeśli spełnią kilka warunków. Komu przysługuje emerytura pomostowa? Składając wniosek nie zapomnij o kilku dokumentach. Wyjaśniamy, kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę i dlaczego część wniosków zostanie odrzucona.

Mało kto wie, że niektóre osoby mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, jeszcze przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Dla niektórych osób jest to duża ulga finansowa. Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić, aby otrzymać takie prawo. Komu przysługuje wcześniejsza emerytura?

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wcześniejsza emerytura, emerytura pomostowa. Dla kogo jest to świadczenie?

Jak można przeczytać na stronie ZUS osoby, które urodziły się między 1949 a 1968 rokiem mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. To jednak nie wszystko. Warunkiem do otrzymania świadczenia jest praca  w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Co to oznacza? W ten sposób określa się zawody, które zagrażają zdrowiu lub życiu pracownika. Jest to m.in. praca pod ziemią, przy przetwórstwie azbestu, praca ratowników górskich czy żołnierzy. Pełną listę zawodów podlegających takiemu oświadczeniu można znaleźć na stronie ZUS.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) 14. emerytura powróci w 2023. Niektórzy nie dostaną pełnej kwoty

Emerytura dla urodzonych w latach 1949-1968. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jest jeszcze kilka warunków, które trzeba spełnić, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury. Przysługuje ona osobom, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny (różny w zależności od płci i wykonywanego zawodu),
  • posiadają udokumentowany staż składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn),
  • posiadają odpowiedni staż pracy w szczególnych warunkach (określany w zależności od zawodu),
  • nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego OFE lub przekazały środki zgromadzone z OFE na rzecz budżetu państwa.

Od 1 marca wszyscy Polacy zostali ponowie zapisani do PPK. Deklaracja o rezygnacji z PPK 2023. To już ostatni moment na decyzję

Jak złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? Nie zapomnij tych dokumentów

Składając wniosek należy pamiętać o kilku dokumentach, bez których nie otrzymasz wcześniejszej emerytury. Mowa o dokumencie potwierdzającym wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Takie oświadczenie wystawia pracodawca. Dodatkowo należy posiadać potwierdzenie stażu składkowego i nieskładkowego oraz dokument przedstawiający wysokość wynagrodzenia w trakcie pracy. Bez tych dokumentów wniosek zostanie odrzucony.

Więcej o: