Emerytury stażowe. Najnowsze prognozy na 2023 rok są obiecujące. Prezydent poczynił konkretne kroki

Emerytury stażowe zakładają, że prawo do świadczenia byłoby związane ze stażem pracy, a nie osiągnięciem konkretnego wieku. W Sejmie znajdują się obecnie dwa różne projekty w tej sprawie. Czy w Polsce możliwe są emerytury stażowe 2023? Najnowsze informacje wyglądają optymistycznie.

Emerytury stażowe są jednym z głównych postulatów partii NSZZ Solidarność, która projekt ustawy w te sprawie złożyła w grudniu 2021. Co więcej, 14 grudnia 2021 do Sejmu trafił także projekt prezydencki, który miałby znieść wiek emerytalny, ale z uwzględnieniem innych progów.

Zobacz wideo Czy stać nas na emerytury stażowe? Kampania wyborcza nabiera tempa

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura stażowa 2023. Jakie warunki należałoby spełnić?

Projekt NSZZ Solidarność zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 35 latach pracy w przypadku kobiet lub 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. Konieczne przy tym by było też zgromadzenie odpowiedniego kapitału emerytalnego, pozwalającego na wypłatę świadczenia nie niższego niż minimalna emerytura obowiązująca w danym roku. Przypomnimy, że od 1 marca 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto. W praktyce emerytura stażowa oznaczałaby, że wiele osób byłoby uprawnionych do emerytury przed 60. rokiem życia. Przykładowo, kobieta, która rozpoczęła pracę zaraz po osiągnięciu pełnoletniości, mogłaby przejść na emeryturę stażową w wieku 53 lat. Należy zaznaczyć również, że emerytura stażowa nie byłaby obowiązkowa, więc możliwe byłoby kontynuowanie pracy zarobkowej w celu zwiększenia naszego kapitału.

Projekt prezydencki w sprawie emerytur stażowych zakłada wyższe progi uprawniające do świadczenia: 39 lat dla kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn. Dotyczyłoby to zarówno osób ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, jak i objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Emerytury stażowe 2023: najnowsze informacje. Od kiedy nowy system może wejść w życie?

Choć oba projekty wciąż pozostają bez oficjalnych decyzji, można przypuszczać, że w 2023 zostaną podjęte pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia emerytur stażowych. Pod koniec grudnia zeszłego roku premier Mateusz Morawiecki zapewniał na konferencji prasowej o powstaniu specjalne komisji do spraw emerytur stażowych, o czym informował m.in. portal Bankier.pl. Natomiast 13 marca 2023 prezydent Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotrem Ostrowskim, a spotkanie dotyczyło m.in. emerytur stażowych, wzrostu wynagrodzeń oraz eliminacji tzw. umów śmieciowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA