Renta rodzinna dla wdowy. Jakie zmiany w przepisach? Sprawdź, nowe warunki

Renta rodzinna dla wdowy to świadczenie, które należne jest w określonych przypadkach. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać rentę rodzinną? Kiedy można ją utracić? Poznaj zasady, na jakich przyznawana jest renta dla wdowy.

Renta rodzinna dla wdowy — zmiany w przepisach

Renta rodzinna dla wdowy i zmiany to ważne informacje, bo jest to to samo świadczenie, które przysługiwać może wdowcowi. Trzeba jednak spełniać określone w przepisach warunki. Innym określeniem dla tego świadczenia jest renta rodzinna. W przypadku wdów warunkiem koniecznym jest

  • ukończenie 50. roku życia lub bycie niezdolnym do pracy nie dłużej niż 5 lat od śmierci męża.
  • przysługiwać może też, jeśli właśnie w tym okresie zainteresowana osoba zaprzestała wychowywania dziecka do 16. roku życia albo do 18, jeśli ciągle uczęszcza ono do szkoły i się uczy.
  • inną jeszcze opcją uzyskania świadczenia jest sytuacja, w której kobieta zaprzestała opieki nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy.

W trudniejszej sytuacji będzie jednak wdowa, gdy małżonkowie nie mieli wspólności małżeńskiej. Oprócz bowiem ww. warunków musi też w chwili otwarcia spadku mieć prawo do alimentów, które wynikało z ugody sądowej lub wyroku. Jeśli kobieta nie spełnia żadnego z tych warunków, to może pobierać rentę rodzinną wyłącznie przez rok od śmierci męża, o ile nie posiada innych dochodów niezbędnych do jej utrzymania. Jest możliwość otrzymania takiej renty również, jeśli będzie brała udział w szkoleniu pozwalającym jej na podjęcie pracy zarobkowej. Wtedy przyznawana jest na okres nie dłuższy niż 2 lata.

Renta rodzinna dla wdowy dożywotnio? Czy to możliwe?

Tak, choć nie każda kobieta będzie miała tę możliwość. Wskazano powyżej warunki, by przyznana została renta rodzinna dla wdowy. Dożywotnio może ona zostać wypłacana, gdy kobieta ukończy 60. lat i spełni warunki do przyznania jej emerytury. Wówczas ZUS wylicza należne jej świadczenie. Jeśli okaże się, że lepszym jest dla niej renta rodzinna, wówczas może wybrać lepsze i to świadczenie jest jej wypłacane. Nie ma bowiem możliwości otrzymania obu.

Czy istnieje renta po mężu dla pracującej żony? Tak!

Jakie warunki trzeba spełniać, by mieć przyznaną rentę rodzinną, już wiadomo. Tymczasem w przypadku, gdy przysługiwać ma renta po mężu dla pracującej żony, sytuacja nieco się komplikuje. Świadczenie może bowiem zostać obniżone lub zostać odebrane w następujących przypadkach:

  • jeśli osiągnie dochód wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia — świadczenie będzie obniżone
  • jeśli osiągnie dochód wyższy niż próg 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia można rentę utracić.
Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

A jak wygląda renta rodzinna wdowy emerytki?

Określana jest w dość prosty sposób, albowiem po osiągnięciu przez kobietę wieku pozwalającego na otrzymywanie emerytury, może ona zdecydować, które świadczenie ostatecznie zostanie z nią dożywotnio. Nie można bowiem, zgodnie z przepisami, pobierać obu świadczeń. Tym samym renta rodzinna wdowy emerytki staje się de facto jej emeryturą.

Czy przysługuje jeszcze inna renta po mężu?

Jest jeden rodzaj renty i jest to renta rodzinna. Czasem jednak potocznie mówi się "renta po mężu" na inne świadczenia, które należą się po śmierci współmałżonka. Wskazać tu można zasiłek pogrzebowy, a czasem, w niektórych przypadkach będzie to odszkodowanie. To ostatnie jednak jest wypłacane przez pracodawcę lub z OC zakładu pracy albo z tytułu innego ubezpieczenia. Do jego uzyskania muszą jednak zostać spełnione określone warunki.

Czy każda kobieta ma szansę na świadczenie takie jak renta rodzinna po mężu?

Niestety nie — muszą być spełnione wynikające z przepisów, warunki. Renta rodzinna po mężu nie przysługuje każdej wdowie. Natomiast jeśli kobieta pracuje, może dojść nawet do zmniejszenia tego świadczenia. Warto się jednak o nią starać, bo zawsze są to dodatkowe środki pieniężne, konieczne na utrzymanie gospodarstwa domowego w pojedynkę.

Kiedy wdowa traci rentę po mężu?

Jest kilka sytuacji, kiedy wdowa traci rentę po mężu. Przede wszystkim nastąpi to, gdy przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, gdy nadal pracuje i osiąga dochody z pracy. Poza tym, jeśli nie spełnia wszystkich warunków koniecznych do jej uzyskania na stałe i otrzyma ją na rok lub 2 lata, to po upływie tych okresów, również ją straci. Może też w pewnym sensie sama zrezygnować, jeśli mając prawo do tego świadczenia, uzyska też prawo do emerytury i okaże się, że to świadczenie jest jednak dla niej korzystniejsze.

Zobacz też: Czy renta rodzinna podlega waloryzacji? Kto może otrzymać świadczenie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA