Kapitał opiekuńczy: kiedy wypłaty? Kiedy możesz oczekiwać przelewu?

Kapitał opiekuńczy: kiedy wypłaty? Czy już coś wiadomo? Sprawdź, kiedy na Twoim rachunku powinny pojawić się dodatkowe pieniądze.

Kapitał opiekuńczy: kiedy wypłaty? Czym jest kapitał opiekuńczy?

Kapitał opiekuńczy — kiedy wypłaty? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wiedzieć, czym jest sam Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Po wprowadzeniu w 2021 r. "Polskiego Ładu" i nowych zasad podatkowych wymyślono zapomogę dla rodzin. Jest to świadczenie, które wypłacane jest rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko. Przepisy go dotyczące weszły w życie 1 stycznia 2022 r.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: wypłaty. Ile będą wynosiły?

Jednym z nowych pomysłów, które mają pomóc polskim rodzinom, jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wypłaty dotyczą dzieci w wieku od 12. miesiąca życia do 35. miesiąca życia. Za okres ten łącznie przysługuje kwota 12.000 zł. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to drugiego i kolejnego dziecka.

Kapitał opiekuńczy: od kiedy można składać wnioski?

Możliwość złożenia wniosku istnieje od 1 stycznia 2022 r., ponieważ wtedy wszedł w życie kapitał opiekuńczy. Od kiedy najlepiej zaplanować formalności, by zdążyć z uzyskaniem środków? Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli wniosek zostanie złożony w np. 14 miesiącu życia dziecka, to kwota do wypłaty zostanie pomniejszona o jeden miesiąc. Dlatego warto zainteresować się tym w okolicach 9 czy 10 miesiąca, by uzyskać wypłatę od 12. miesiąca życia dziecka. Najpóźniej można dokonać formalności do dnia ukończenia 13. miesiąca życia dziecka.

Zobacz wideo Aplikacje na smartfony, które przydadzą się prawdziwym łowcom okazji

Kiedy będzie wypłacony kapitał opiekuńczy? Czy jest możliwość, że ktoś pieniędzy nie dostanie?

Niestety jest taka możliwość, ponieważ jest kilka przypadków, że może nie dojść do uzyskania środków pieniężnych. Wtedy odpowiedź na pytanie: "kiedy będzie wypłacony kapitał opiekuńczy?" brzmi niestety — wcale. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w ramach "Nowego Ładu", świadczenie nie zostanie wypłacone, jeśli:

  • dziecko znajduje się w pieczy zastępczej,
  • rodzic dziecka został mocą, wyroku sądowego, pozbawiony władzy rodzicielskiej,
  • rodzic lub członek rodziny otrzymuje świadczenie podobne do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, które wypłacane jest za granicą (wyjątkiem jest sytuacja, jeśli umowy międzynarodowe lub przepisy szczególne na to zezwalają). 

Kapitał opiekuńczy: kiedy pierwsze wypłaty?

Rząd w ramach nowych przepisów wprowadził kapitał opiekuńczy. Kiedy pierwsze wypłaty będą wykonane przez ZUS, zależy od tego, kiedy był złożony wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 2 miesiące na rozpoznanie złożonych dokumentów i wydanie decyzji. W razie pozytywnego rozstrzygnięcia wypłata następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, chyba że wniosek będzie złożony później.

Zobacz też: Nowe prognozy demograficzne dla Polski. Niby człowiek wie, co się święci, ale te liczby osłupiają

Więcej o:
Copyright © Agora SA