Średnia emerytura w Polsce - ile wynosi? Duże zróżnicowanie pomiędzy województwami

Średnia emerytura w Polsce? Przeciętna wartość tego świadczenia ma wzrosnąć w 2023 r. Okazuje się jednak, że panują tu spore różnice - choćby pomiędzy poszczególnymi regionami. Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce 2023?

Jak będzie się kształtowała wysokość średniej emerytury w Polsce 2023 ? Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poinformowała w lutym o tym, że jej wartość może wynieść nawet 3304 zł brutto. W 2022 r. wysokość przeciętnej emerytury wynosiła 2 767,47 zł. Wówczas był to wzrost o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.  

Kiedy wypłata 13 emerytury 2023? Nieoficjalnie: Waloryzacja w 2024 roku będzie niższa niż w 2023

Średnia emerytura a minimalna emerytura

Pamiętajmy jednak, że średnia emerytura absolutnie nie oddaje nawet części obrazu jeśli chodzi o finansową sytuację polskich emerytów. W tym przypadku warto poznać także wartość najniższej kwoty świadczenia. Ta zaś wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Ile wynosi średnia emerytura? Zróżnicowanie wysokości świadczeń

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce? Wiemy już, że w 2023 roku jej wysokość może wynieść nawet 3304 zł brutto. Okazuje się jednak, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i dlatego warto przyjrzeć się wysokości średnich emerytur w poszczególnych częściach Polski w 2022 r. Tutaj różnice są bardzo duże i sięgają nawet kilkuset złotych. 

W którym regionie emeryci dostają najwyższe świadczenia? Wbrew pozorom nie jest to Mazowsze, ale województwo śląskie. Tutaj średnia emerytura w 2022 r. wynosiła 3338,84 zł brutto. Mazowsze z Warszawą uplasowało się na drugim miejscu -  2981,44 zł brutto. Na podium zmieściło się jeszcze województwo dolnośląskie. Tutaj kwota średniej emerytury ustalona została na 2858,78 zł brutto. Oczywiście tuż za znajduje się np. województwo pomorskie, jednak bardziej znaczący jest sam koniec rankingu.

Wysokość emerytur w Polsce: najbiedniejsze województwa

Jak prezentuje się wysokość emerytur w Polsce przy uwzględnieniu różnic pomiędzy województwami? Pora przyjrzeć się tym regionom, w których wartość świadczenia w 2022 roku była najniższa. Trzecie miejsce od końca zajęło województwo podlaskie - emeryci mogli tu liczyć na 2570,89 zł brutto. Niewiele lepiej sytuacja prezentowała się w województwie świętokrzyskim - osoby uprawnione otrzymywały tu średnio 2554,18 zł brutto emerytury. W której części Polski wynik okazał się najgorszy? Chodzi o województwo podkarpackie z rezultatem na poziomie 2541,54 zł brutto. 

Warto zauważyć, że dysproporcje pomiędzy województwami śląskim i podkarpackim okazały się nadzwyczaj duże. Chodzi o niemal 800 zł brutto. 

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) ZUS pisze do emerytów. Te listy lepiej uważnie przeczytać

Przeciętna emerytura w Polsce - prognozy na przyszłość

Jak może przedstawiać się przeciętna emerytura w Polsce w najbliższej przyszłości? Sytuacja ekonomiczna zmienia się bardzo dynamicznie, istotny jest w niej czynnik niepewności. Rząd zdradził jednak plany waloryzacji tych świadczeń na 2024 rok. Powinna ona wynieść 10,19 proc. W związku z tym należy wskazać, że najniższa emerytura może wzrosnąć o 162 zł. Będzie to przy tym kwota niższa od minimalnej podwyżki w 2023 r., gdzie zagwarantowane zostało 250 zł. 

Zobacz też: Wyższe emerytury za wyższy wiek emerytalny? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

Więcej o: