Umowa zlecenie a emerytura? Temat ten może być interesujący nie tylko dla osób, które zarabiają tylko na umowach cywilnoprawnych. Nigdy przecież nie wiadomo jak dalej potoczą się nasze losy zawodowe. Bezsprzecznie brak etatu i działalności gospodarczej także mogą mieć pewne zalety. Podstawą prawną jest w tym przypadku Kodeks cywilny, nie zaś Kodeks pracy. Jednocześnie potrącane są składki na ubezpieczenie społeczne, w tym składki emerytalne.
Czy umowy zlecenie liczą się do emerytury? Fakt pobierania od nich składek sprawia, że umowy cywilnoprawne mają wpływ na samą wysokość emerytury. Okres pracy na nich zaliczany jest więc przy tym do lat składkowych. To jednak nie wszystko, bo trzeba tu zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię.
Jak więc ma się umowa zlecenie do lat pracy? Niezmiennie należy uznać fakt, że praca świadczona w ramach umowy cywilnoprawnej w danym okresie nie wlicza się do ogólnego stażu pracy. Jest to o tyle istotne, że ten ostatni nie wpływa wyłącznie na prawo do uzyskania emerytury. Długość stażu zawodowego pozwala też na dodatkowe korzyści. Chodzi m.in. o wyższy wymiar urlopu. Dodatkowo osoby o znacznej ilości lat pracy mają prawo do świadczenia przedemerytalnego. Kwestia ta związana jest także z prawem do urlopu wychowawczego.
Mogłoby wydawać się, że umowa zlecenie wlicza się do emerytury i w tym temacie należy postawić kropkę. Nie jest to jednak cała prawda: w myśl zasad przyjętych w polskim systemie emerytalnym dla uzyskania świadczenia ważne jest spełnienie następujących wymagań:
Tutaj sytuacja komplikuje się: czy faktycznie pracując na umowie zlecenie, nie otrzymamy emerytury pomimo tego, że odprowadzaliśmy z tego powodu składki? Okazuje się, że ostatni fakt będzie miał tu większe znaczenie i po uzyskaniu odpowiedniego wieku zostanie nam naliczona emerytura.
Wiemy już jakie perspektywy daje nam umowa zlecenie. Staż pracy osoby pracującej na takiej umowie nie ulegnie zmianie, ale w świetle obecnych uregulowań będzie ona miała prawo do emerytury. Co może się zmienić w przyszłości? Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu emerytur stażowych. Wówczas to właśnie staż pracy byłby elementem decydującym w bezwzględny sposób: osoby, które zaczęły pracować w wieku 18 lat, mogłyby stać się emerytami w wieku 53 (kobiety) lub 58 lat (mężczyźni). Umowa zlecenie nie wyczerpuje jednak znamion stosunku pracy, co może być barierą dla skorzystania zatrudnionych na niej osób właśnie z emerytur stażowych. Obecnie pozostają one jednak najwyżej w stadium projektów.
Zobacz też: ZUS od każdej umowy zlecenia. Padł termin. Wiadomo, od kiedy zaczniesz mniej zarabiać