Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023? Sprawdź, by podjąć jak najlepszą decyzję!

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023, to istotne pytanie dla każdego, kto kończy swoją pracę zawodową. Sprawdź, jaki moment będzie najlepszy na

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023? Dlaczego to takie ważne?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023 to pytanie, które spędza sen z powiek najświeższym emerytom. Trudno rezygnuje się z pracy zawodowej, zwłaszcza jeśli świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie zbyt pokaźne i istnieje zagrożenie, że znacznie spadnie wysokość dochodu. Obawa przed problemami finansowymi może skutecznie zniechęcać do zaprzestania pracy. Poza tym niezależnie od wszystkiego chce się jak najwięcej zyskać. Dobrze jest więc wybrać właściwy moment na przejście na emeryturę i zrobić to świadomie.

Emerytury 2023 - kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Co wpływa na jej wysokość?

W dobie obecnego kryzysu jednym z ważniejszych tematów są emerytury 2023. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? To trudne pytanie i odpowiedź na nie zależy od wielu czynników, z których nie wszystkie da się przewidzieć czy też nie na wszystkie ma się bezpośredni wpływ, jak np. osiągnięcie stosownego wieku. Na wysokość świadczenia, które można otrzymać, wpływa przede wszystkim wysokość zgromadzonego kapitału, ale nie tylko.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Informacje na ten temat zmieniają się ciągle, a to z uwagi na inflację, ale także ze względu na tablice dalszego trwania życia, które publikowane są przez Główny Urząd Statystyczny. Ponadto znaczenie ma też waloryzacja świadczeń. Jeśli więc obecnie ktoś zastanawia się, kiedy przejść na emeryturę w 2023 roku, najlepiej wziąć pod uwagę lipiec. Nie ma wszystkich danych, ale istnieją prognozy, że wówczas świadczenie może być nawet o 400 zł wyższe od obecnego. Nie bez znaczenia pozostaje, że w sierpniu wypłacana jest czternasta emerytura, więc jeśli przejdzie się na emeryturę w lipcu, to jest możliwość otrzymania jeszcze tego, dodatkowego świadczenia.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Czyli w jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Obecnie wynika, że odpowiadając na pytanie, w jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku, należy powiedzieć, że w lipcu. Oczywiście prognozy te mogą się jeszcze zmienić. Poprzednim dobrym momentem był luty. Jakie będą prognozy na koniec tego roku, jeszcze nie wiadomo.

Co zrobić, gdy już wiesz, w którym miesiącu przejść na emeryturę w 2023 roku?

Gdy już wiesz, w jakim miesiącu przejść na emeryturę w 2023 roku, to należy złożyć stosowny wniosek do ZUS. Z warunków formalnych koniecznym jest jedynie osiągnięcie wymaganego wieku. Można wniosek złożyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest opcja internetowa przez PUE. Należy tam wypełnić stosowne formularze i oczekiwać na decyzję, która albo pojawi się w portalu, albo może być wysłana tradycyjnie pocztą. Zależy to od naszego wyboru. Można też udać się bezpośrednio do jednostki terenowej i tam złożyć dokumenty. Potrzebne będą dokument tożsamości oraz dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń.

Przejście na emeryturę w 2023 a wysokość emerytury

Tak jak opisano, można zdecydować o tym, kiedy nastąpi przejście na emeryturę w 2023 r., by wybrać moment możliwie najbardziej dogodny. Istotne jest tylko to, by spełniać wszystkie wymagania formalne i złożyć odpowiednie dokumenty.

Zobacz też: Wyższe emerytury za wyższy wiek emerytalny? Polacy nie mają wątpliwości [SONDAŻ]

Więcej o:
Copyright © Agora SA