Zwrot podatku. Kiedy najpóźniej możesz go otrzymać?

Interesuje Cię zwrot podatku za 2022 rok? Część podatników już otrzymała stosowną kwotę. Jeśli jednak tak się nie stało, to niekoniecznie musi to oznaczać kłopoty. Warto przyjrzeć się przewidzianym terminom.

Zwrot podatku za 2022 rok - podstawowe kwestie

Zwrot podatku za 2022 rok w niektórych przypadkach może być o wiele wyższy od tych, które przysługiwały w poprzednich latach. Wśród częstych powodów wymienia się tu m.in. zamieszanie związane z Polskim Ładem. Często dość dużą kwotę nadpłaty zwraca się np. osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych. 

Oczywiście przy okazji składania deklaracji podatkowych bardzo istotne jest dochowywanie właściwych terminów. W większości przypadków czas na to minął wraz z dniem 2 maja 2023 r. Nie ma przy tym znaczenia sposób doręczenia stosownego druku do urzędu. Od kilku lat coraz bardziej popularne jest rozliczanie się online, ale wciąż można formularz wydrukować, podpisać i dostarczyć w tradycyjny sposób - osobiście lub korzystając z usług pocztowych. 

Ile czeka się na zwrot podatku? Deklaracje złożone elektronicznie

Ile czeka się na zwrot podatku? Co do zasady obowiązuje reguła: im szybciej złożysz deklarację, tym wcześniej odpowiednia kwota pojawi się na Twoim koncie. W wielu przypadkach środki już pojawiły się u podatników. Deklaracje złożone elektronicznie mają tu zdecydowane pierwszeństwo. Jest to z pewnością ukłon w stronę tych osób, które korzystają z możliwości rozliczeń online. E-deklaracje mogły być wysyłane pomiędzy 16 lutego a 2 maja. Urząd ma przy tym 45 dni na dokonanie zwrotu podatku. Jeśli więc pamięta się datę złożenia deklaracji, łatwo można wyznaczyć najpóźniejszy termin otrzymania stosownej kwoty. Zwykle operacje takie są jednak realizowane znacznie szybciej.

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Kiedy zwrot podatku? Deklaracje złożone tradycyjnymi sposobami

Kiedy zwrot podatku przy złożeniu deklaracji w tradycyjny sposób? Żyjemy w świecie coraz bardziej zdominowanym przez nowoczesne rozwiązania. Nic więc dziwnego w tym, że zwrot z deklaracji składanych online dotrze do nas szybciej. W sytuacji dostarczenia ich osobiście lub przesyłką pocztową Urząd ma na dokonanie zwrotu aż trzy miesiące. Termin zwrotu to w najgorszym wypadku 3 sierpnia. 

Zwrot podatku na dzieci

Ile czeka się na zwrot podatku na dzieci? Niekiedy mowa o sporej kwocie i nic dziwnego, że jest ona oczekiwana. Zastosowanie mają tutaj terminy wskazane wyżej. 

Zwrot podatku z Niemiec

Niekiedy kwestie zwrotu nadpłaconych danin są nieco bardziej skomplikowane. Dzieje się tak również wtedy, gdy dany podatnik posiada rezydencję podatkową poza granicami Polski. Choćby w przypadku Niemiec jest obowiązek dopełnienia wszystkich formalności do 31 lipca. Także w tym przypadku obowiązuje zasada ''im szybciej, tym lepiej''. W zależności od szybkości działania danego urzędu na zwrot podatku z Niemiec czeka się od trzech do sześciu miesięcy.

Kalkulator zwrotu podatku

Chcesz mieć jasność w kwestii należnego zwrotu pobranych środków? Kalkulator zwrotu podatku jest prostą aplikacją, która pozwala uwzględnić podstawowe zmienne i obliczyć kwotę nadpłaty. 

Zobacz też: Podatnicy rozbili bank. Wiceminister finansów Artur Soboń: Idziemy na rekord

Więcej o:
Copyright © Agora SA