Niedziela handlowa 2023. Czy 10 grudnia zrobimy zakupy? Rząd planuje wprowadzić zmiany

Niedziele handlowe w grudniu to dla wielu osób okazja do tego, aby zrobić przedświąteczne zakupy. Możliwe jest jednak, że w tej kwestii zostaną wprowadzone zmiany. Będą one niewątpliwie korzystne dla pracowników sklepów. Wyjaśniamy, co z handlem w Wigilię i czy 10 grudnia będzie niedzielą handlową.

Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce od 1 marca 2018 roku. Natomiast od 2020 roku zakaz ten nie dotyczy ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie i niedzieli przed Wielkanocą. Łącznie daje nam to siedem niedziel handlowych w roku

Zobacz wideo Kiedy spadną ceny żywności w Polsce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co z niedzielą handlowa 24 grudnia 2023? Niedziela handlowa 10 grudnia ma być zastępstwem, ale to nie koniec zmian

Problem niedzieli handlowej przypadającej w Wigilię poruszany był już kilka miesięcy temu. Według doniesień portalu Infor rząd zaproponował teraz oficjalnie, aby termin ten przenieść na 10 grudnia 2023 roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci wciąż mieliby dwie niedziele z rząd na zrobienie przedświątecznych zakupów, a dla pracowników sklepów 24 grudnia byłby dniem w pełni wolnym. Zaskakujące jest jednak to, że zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie ustawy, punkty handlowe 10 grudnia miałyby być czynne tylko do godziny 14. Ograniczenie takie normalnie dotyczy tylko 24 grudnia i soboty bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Dzięki pozostaniu przy regularnych godzinach otwarcia możliwe by było rozładowanie przedświątecznego zakupowego natężenia w większym stopniu. Niewykluczone jednak, że do zmiany terminów w ogóle nie dojdzie, ponieważ na przyjęcie ustawy zostało niewiele czasu.

Niedziela handlowa w grudniu 2023 to niejedyna okazja do zakupów. Których placówek zakaz handlu nie dotyczy w ogóle?

Nawet jeśli zmiany dotyczące niedziel handlowych w grudniu nie zostaną ostatecznie wprowadzone, to warto pamiętać, że zakaz niedzielnego handlu niektórych punktów nie dotyczy wcale. Co prawda w miejscach tych nie kupimy raczej prezentów świątecznych, ale wiedza ta i tak może nam się przydać. W każdą niedzielę otwarte mogą być m.in.:

  • piekarnie i cukiernie,
  • sklepy na dworcach,
  • kwiaciarnie,
  • apteki,
  • stacje paliw,
  • restauracje, kawiarnie i puby.

Szczegółowa lista wyjątków dostępna jest na przytoczonej na wstępie stronie rządowej. Ponadto zakaz handlu nie obowiązuje też pozostałych sklepów, o ile za ladą stanie ich właściciel lub członek jego rodziny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.