Tego nie nauczysz się w szkole. Prosty trik matematyczny pozwoli ci zaoszczędzić na zakupach

Matematyczne łamigłówki zazwyczaj nie cieszą się dobrą opinią, szczególnie wśród uczniów, którzy często uważają ten przedmiot za trudny i nieprzyjemny. Niemniej jednak okazuje się, że niektóre obliczenia można przekształcić w coś banalnie prostego. Wystarczy znać ten trik.

Matematyka nazywana jest "królową nauk", lecz niestety nie ma zbyt wielu fanów w środowisku szkolnym. Oczywiście istnieje sporo pasjonatów, jednak raczej większość uczniów nie pała do niej sympatią. Wszystko przez często skomplikowane zadania, które jeszcze w czasach szkolnych spędzały sen z powiek. Jeśli również należysz do grona osób, które niekoniecznie dobrze radzą sobie z obliczeniami procentowymi, warto poznać ten trik. Influencerka o nicku @Mrs MatChem pokazała na swoim Instagramie, jak rozwiązać procentowe obliczenia w kilka sekund. To może się przydać nawet na zakupach. 

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Ta zagadka matematyczna robi furorę. Tak szybko obliczysz procenty

Matematyka to dziedzina, która bez wątpienia opiera się na chłodnej kalkulacji. Znając wszelkie potrzebne zasady i reguły, jesteśmy w stanie rozwiązać wiele obliczeń, jednak nie zawsze mamy przy sobie na przykład kalkulator. Co w sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na rozpisanie danego zadania, a wynik musimy znać "na już"? W takim przypadku warto wykorzystać trik od @Mrs MatChem, która na swoim koncie na Instagramie co jakiś czas zdradza uczniom, w jaki sposób mogą nieco łatwiej wykonać niektóre z obliczeń.

Bardzo często w wielu marketach i nie tylko producenci kuszą nas promocjami, oznaczając cenę i pisząc "-18%". Ile więc będzie kosztował produkt gdy jego standardowa cena to 50 zł, a obniżka to 18%? Jeśli chcesz szybko uzyskać rozwiązanie, wystarczy, że odwrócisz ze sobą wartości.

"18% z 50" to na dobrą sprawę to samo co "50% z 18", jednak zapisane drugim sposobem jest już o wiele prostsze do obliczenia. Wynikiem jest liczba 9, więc jeśli dany produkt kosztował 50 zł, a jego cena została obniżona o 18%, teraz należy zapłacić za niego 41 zł.

Reguła ta co prawda przyda się jedynie w przypadku prostych obliczeń, lecz takowe spotykamy między innymi właśnie w marketach, więc z pewnością trik może okazać się przydatny już niebawem. Wiele osób zastanawia się, dlaczego o tak przejrzystym schemacie nie mówi się w szkole. Poniekąd znamy na to odpowiedź.

 

Nauczyciele nie lubią tego triku. W szkołach to niemalże temat tabu

Przedstawiony powyżej trik mógłby z pewnością pomóc niejednemu uczniowi w szkole, więc dlaczego nauczyciele nie szerzą go w salach lekcyjnych? Jak wiadomo, belfrowie kierują się planem nauczania, a dokładnie podstawą programową wyszczególniającą tematy, które mają zostać poruszone i tym samym opanowane przez klasę. Takowego triku raczej nie znajdziemy w podstawie, a nauczyciele starają się nie pokazywać uczniom trików, które zadziałają tylko w określonych przypadkach. Nie chcą, aby uczniowie polegali tylko i wyłącznie na jednym schemacie, więc wolą nauczyć ich nieco trudniejszej i skomplikowanej formy obliczeń, ale takiej, która rozwiąże każde zadanie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA