Wirtualny alkomat. Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód?

Wirtualny alkomat jest aplikacją, która może orientacyjnie pomóc nam w zorientowaniu się co do własnej trzeźwości. Bywa więc pomocny. Nie zapominajmy jednak, że nie zastąpi nigdy badania alkomatem.

Ile mogę wypić? Prawo dokładnie precyzuje sprawę

Ile mogę wypić i jechać? Tak postawione pytanie brzmi bardzo źle. Nie wolno wsiadać za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu, bo nie tylko łamie się wówczas prawo, ale też ryzykuje życie własne i innych osób. Hasło ''Piłeś? Nie jedź!'' zawsze więc pozostaje aktualne.

Jednocześnie polskie prawo wskazuje na pewną dopuszczalną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz we krwi, którą może mieć badany kierowca. Mowa jest tutaj o poziomie alkoholu równym:

 • 0,2 promila w przypadku badania krwi;
 • 0,1 promila w wydychanym powietrzu.

Czy to dużo? Zdecydowanie nie. Należy jednak pamiętać o tym, że trudno jest wskazać np. na prosty przelicznik pomiędzy ilością wypitych szklanek piwa czy kieliszków wódki a zawartością alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Zależy to od m.in. od mocy alkoholu, naszej wagi czy tego, czy piliśmy na czczo.

Alkomat - kalkulator. Jak działa?

Nie wolno wsiadać do samochodu pod wpływem alkoholu. Jak jednak sprawdzić, czy możemy prowadzić dzień po imprezie? Pewność da tylko badanie. Wstępnie możemy jednak posłużyć się także aplikacją, którą jest alkomat - kalkulator. Jak działa taki program? Skorzystanie z niego wymaga wprowadzenia kilku podstawowych danych, które są niezbędne dla obliczenia, ile promili możemy mieć we krwi. Z reguły chodzi o:

 • wiek;
 • wzrost;
 • wagę;
 • płeć;
 • ilość wypitego alkoholu;
 • rodzaj wypitego alkoholu;
 • zawartość procentową trunku;
 • czas od spożycia alkoholu;
 • stopień wypełnienia żołądka.

Chociaż lista wybranych czynników wydaje się być długa, to jednak ich uwzględnienie zwiększa szansę na uzyskanie miarodajnego wyniku. Niektóre spośród takich aplikacji pozwalają na uzyskanie wykresu obrazującego szacunkową ilość promili we krwi od chwili rozpoczęcia picia do określonego czasu po jego zakończeniu.

Alkomat online i jego wykorzystanie 

Kiedy przyda się alkomat online? Tego rodzaju aplikację warto uznać przede wszystkim jako dodatkową pomoc w szacowaniu poziomu własnej trzeźwości. Możemy się nim posługiwać przede wszystkim wtedy, gdy chcemy oszacować prawdopodobieństwo, że nie możemy jeszcze wsiąść za kierownicę pojazdu.

Kalkulator promili nie zastąpi profesjonalnego badania

O czym warto pamiętać? Kalkulator profili nie daje nam nigdy pewności i nie zastąpi badania alkomatem. Badanie trzeźwości dające nam pewność możemy zawsze zrobić bezpłatnie na komisariacie. Oczywiście musimy się tam udać na piechotę lub podwiezieni przez innego kierowcę. 

Kalkulator spalania paliwa także się przyda

Alkomat online zdecydowanie nie jest jedyną aplikacją, która może się przydać kierowcom. Ciekawym programem będzie też z pewnością kalkulator spalania paliwa. Może on pomóc w obliczeniu kosztów podróży. Warto pamiętać o tym, że chociaż spalanie danej maszyny jest określone przez producenta w specyfikacji pojazdu, to informacje te często są różne od rzeczywistych wartości. Skorzystanie z mniej lub bardziej skomplikowanego kalkulatora jest zasadne choćby po to, by nie być zaskoczonym na trasie.

Zobacz też: Wsiadać czy jeszcze poczekać? Ile czasu po wypiciu można jechać

Więcej o:
Copyright © Agora SA