Preparat na mszyce. Jak przygotować skuteczny i ekologiczny oprysk?

Preparat na mszyce, który można przygotować w domu? Czy wiesz, że są lepsze sposoby na mszyce niż mieszanka niadopałków z wodą? Sprawdź, jakimi sposobami możesz ochronić swoje rośliny przed szkodnikami.

Preparat na mszyce. Ten sposób wykorzystywany jest od lat

Preparat na mszyce ma na celu ochronę roślin ogrodowych przed szkodnikami. Z pewnością wiele osób kojarzy sposób na mszyce prezentowany często w serialach czy filmach, a w domu stosowany przez nasze babcie. Mowa o mieszance tytoniu z wodą. Każdy ma nieco inną recepturę. Wielu twierdzi, że wystarczy zalać wodą resztki po wypalonych papierosach, inni po prostu gaszą papierosy w popielniczce złożonej ze słoika wypełnionego wodą. Jeszcze inni wykorzystują do tego tytoń z papierosów czy do fajek i zalewają wrzątkiem. I tutaj właściwie jesteśmy najbliżej. Jeżeli chcemy najprostszą metodą stworzyć preparat na mszyce z tytoniu, należy 50 gram tego suszu zalać 0,5 litra gotowanej wody. Słoik zakręcić i odstawić na dobę do zaparzenia. Po tym czasie preparat będzie gotowy do wykorzystania.

O ile oprysk roślin wywarem z tytoniu jest jednym z bardziej ekologicznych sposobów, to należy stosować tę metodę z dala od zbiorników wodnych, w których żyją zwierzęta. Gromadząca się w wodzie nikotyna może spowodować ich zatrucie.

Domowy sposób na mszyce. Wykorzystaj czosnek lub cebulę

Nie w każdym domu jest palacz, a co za tym idzie łatwy dostęp do tytoniu. Można więc zastosować równie ekologiczną metodę, a w dodatku szybszą w przygotowaniu. Jest nią wywar z czosnku lub cebuli, które znajdziemy praktycznie w każdej kuchni.

  • jeżeli wybierzemy czosnek, jego 25 gram należy obrać z łupin i zmielić lub przecisnąć przez praskę. Następnie zalać czosnek wodą ciepłą lub zimną i odstawić na 15 minut, co jakiś czas mieszając. Na koniec wystarczy odcedzić roztwór z czosnku i można wykorzystać już powstały preparat do oprysków.
  • jeżeli wybierzemy cebulę, jej połowę należy pokroić na drobne kawałki, zalać około dwoma litrami wody i gotować przez 30 minut. Po wystygnięciu wywar należy odcedzić i można go wykorzystać do walki ze szkodnikiem.

Oprócz czosnku, cebuli czy tytoniu, równie dobrymi roślinami do zwalczania mszyc będą te, których te szkodniki nie lubią. Wśród nich znaleźć można więc m.in.:

  • wrotycz,
  • mniszka
  • lawendę.
Zobacz wideo Działa lepiej, niż niejeden proszek do czyszczenia. Poznaj właściwości kwasu cytrynowego

Ocet na mszyce. Czy nie uszkodzi zdrowych roślin?

Mszyce to bardzo uciążliwy problem, z którym każdy ogrodnik zmagał się przynajmniej raz w życiu. Na szczęście domowych, ekologicznych sposobów na radzenie sobie z nimi jest całkiem sporo. Skuteczną opcją może okazać się ocet na mszyce. A właściwie to preparat z octu. W tym przypadku należy wymieszać 100 mililitrów octu z litrem wody. Trzeba jednak pamiętać, by lać ocet do wody, a nie odwrotnie. Na koniec powinno się jeszcze dodać łyżeczkę szarego mydła lub płynu do mycia naczyń, dlatego właśnie preparat jest już nieco chemiczny. A dlaczego należy wlać ocet do wody, a nie zalać ocet wodą? – Według zasady, którą każdy zna ze szkoły podstawowej: „Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody". Ocet również jest kwasem i lepiej zmiesza się z wodą, jeśli będzie do niej dodany. Jeżeli zaś ocet zostanie zalany wodą, może nie wymieszać się równie dobrze. W przypadku bardziej żrących kwasów może nawet dojść do reakcji wrzenia i rozbryzgu. Należy także ściśle przestrzegać proporcji - zbyt duże stężenie octu może niekorzystnie wpłynąć na rośliny.

Najskuteczniejszy preparat na mszyce. Skorzystaj z gotowych mieszanek

Niestety zdarza się, że domowe metody zawodzą w walce z mszycami. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po preparaty ogrodnicze, które natychmiastowo poradzą sobie z problemem. Szukając, jaki jest najskuteczniejszy preparat na mszyce, najczęściej będą polecane środki w pełni chemiczne. Takim jest m.in. Karate Zeon D50 CS. Jest to preparat w formie skondensowanej, służący do rozrabiania z wodą. Zwalcza szkodniki zarówno gryzące, jak i te ssące. O ile środek zwalczy za jednym razem wiele szkodników, trzeba mieć na uwadze, że jest on bardzo szkodliwy i trujący dla środowiska, w tym także zwierząt domowych i człowieka.

Soda na mszyce. Jak sporządzić skuteczny oprysk?

Chemicznym, lecz przyjaznym środkiem dla środowiska, a zarazem biodegradowalnym jest soda. Z niej również można zrobić środek przeciw szkodnikom. Oczywiście sama soda na mszyce nie wystarczy. Również należy ją wymieszać z innymi składnikami w celu uzyskania preparatu. Połowę łyżki sody oczyszczonej mieszamy z jednym litrem wody i mieszamy. To już właściwie mógłby być gotowy roztwór do oprysków. Jednak, aby podnieść skuteczność, można do niego dodać pół łyżko oleju roślinnego lub, jeśli idziemy w stronę chemiczną, kilka kropel płynu do naczyń - dzięki temu oprysk lepiej będzie "utrzymywał się" na liściach i innych częściach roślin zaatakowanych przez szkodniki.

Opryski z octu na mszyce czy preparat z sody?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, który z tych środków (ocet czy soda) jest najlepszy. Warto próbować stosować je naprzemiennie, wówczas zwiększamy swoje szanse w walce ze szkodnikami. Pamiętajmy, że im mniej stosujemy w naszych ogrodach chemii tym mniej szkody wyrządzamy środowisku naturalnemu i nam samym. Jeśli jednak zmuszeni będziemy korzystać z chemii ogrodniczej wówczas zachowujmy wszelkie środki bezpieczeństwa, aby substancje te nie wnikały do naszego organizmu. 

Zobacz też: Oprysk z drożdży na mszyce. Wystarczą tylko trzy składniki, by skutecznie pozbyć się szkodników

Więcej o:
Copyright © Agora SA