Segregacja śmieci. Co musisz wiedzieć, aby prawidłowo segregować odpady?

Segregacja śmieci wcale nie jest tak oczywista jakby się to wydawało. W gospodarstwach domowych powstaje bowiem wiele rodzajów odpadów, które aby nie stanowić zagrożenia dla środowiska powinny być odpowiednio zutylizowane lub poddane recyklingowi.

Segregacja śmieci - czym jest i dlaczego jest taka ważna?

Segregacja śmieci jest niezwykle istotna dla środowiska naturalnego. Jest to ważne chociażby ze względu na wzrastające zużycie surowców naturalnych, które zdecydowanie spada, gdy przetwarza się odpady. W sytuacji bowiem, w której można zagospodarować śmieci i je przystosować do ponownego użytku, nie ma potrzeby sięgania po naturalne zasoby, które też nie są przecież wieczne. Segregowane śmieci są też łatwiejsze do przetworzenia niż np. zmieszane, co znacznie zmniejsza m.in. koszty produkcji i magazynowania. Bez wątpienia ich ponowne wykorzystanie sprawia, że jest ich mniej, co ma kolosalne znaczenie dla środowiska naturalnego. 

Kosze do segregacji śmieci. Co oznaczają poszczególne kolory?

Kosze do segregacji śmieci znacząco ułatwiają sortowanie odpadów i to zarówno w domu, gdzie można mieć kilka pojemników, jak i duże pojemniki i kontenery na zewnątrz budynku, które zbierają śmieci z danej okolicy. Oznaczane one są z reguły kolorami i tak najczęściej wyróżnić można:

  • żółte na metale i tworzywa sztuczne - tutaj wyrzucić można butelki po napojach (najlepiej odkręcone i zgniecione, by zabierały jak najmniej miejsca; torby i reklamówki, puszki aluminiowe i folię aluminiową, kapsle, nakrętki od słoików. Ważne, by nie wyrzucać tutaj np. butelek, pojemników czy puszek wraz z zawartością;
  • zielone na szkło - powinny tu trafić wszystkie szklane butelki, pojemniki i słoiki, oczywiście bez zawartości, zarówno po żywności, jak i np. kosmetykach; warto pamiętać, że np. stłuczone naczynia to odpad zmieszany - nie wrzucamy ich do zielonego pojemnika
  • niebieski na papier - czyli wszystkie gazety, kartonowe i tekturowe pudełka, ulotki, torby papierowe, ale nie powinno się tu wyrzucać brudnych, zużytych ręczników papierowych, paragonów fiskalnych, pudełek po mleku i wielu innych podobnych produktów;
  • brązowy na bio - czyli odpady naturalne w postaci resztek roślin, liści, trawy, resztek jedzenia, ale nie mięso. Nie powinno się tu wyrzucać odchodów zwierząt, popiołu, leków, kości, odpadów z materiałów budowlanych drewnianych (np. płyt wiórowych czy drewna impregnowanego);
  • czarny na zmieszane - tutaj powinny trafić wszystkie pozostałe odpady w postaci np. mięsa, brudnych ręczników papierowych, paragonów, torebek herbacianych, piór, sierści, odchodów zwierząt, pieluch itp.

A gdzie wyrzucić styropian? Problem, który pojawia się przy remontach, ale nie tylko!

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób gmina czy miasto podchodzi do segregacji śmieci, bo wtedy odpowiedź na pytanie: "gdzie wyrzucić styropian", może być zupełnie inna. W większości bowiem styropianowe opakowania wyrzuca się do koszy na plastiki i tworzywa sztuczne (np. styropian zabezpieczający sprzęty). Czasem jednak tego rodzaju pudełka są zabrudzone, posiadają resztki pokarmu - wówczas wyrzucać należy je do odpadów zmieszanych. Czym innym jest też np. styropian budowlany, który należy wyrzucać do kontenerów na odpady budowlane. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Jak wygląda znak recyklingu? Jak go rozpoznać?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że znak recyklingu jest nie jeden, a jest ich kilka i mają różne znaczenia. Jednym z najczęściej spotykanych są 3 strzałki w kółku zgodnym z kierunkiem ruchu zegara, które oznaczają, że produkt nadaje się do ponownego wykorzystania. Z reguły pod tym symbolem jest też napis, który oznacza materiał, z którego opakowanie jest wykonane. Podobnym znakiem, który bywa mylony z tym, jest znak złożony z dwóch strzałek w różnych kolorach, które tworzą kulę. Nie ma niestety nic wspólnego z recyklingiem, a oznacza jedynie, że producent przeznaczył pewne środki pieniężne na rozbudowę systemu związanego z odpadami. Jest to więc wyłącznie funkcja informacyjna. Kolejnym znakiem jest wstążka z listkami, która oznacza, że opakowanie jest kompostowalne. Tym samym rozkładają się w glebie. Można też wyrzucać takie odpady do worków i koszy na śmieci do odpadów bio. Oznaczenie "zdatne do ponownego wykorzystania" to dwie strzałki w przeciwnych kierunkach, jedna nad drugą. Takie opakowanie nie traci swoich właściwości po wykorzystaniu i może być jeszcze użyte co najmniej raz. Wśród takich opakowań wymienić można np. butelki zwrotne. Natomiast przekreślony pojemnik na odpady oznacza, że nie wolno tych rzeczy wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci, np. sprzęty AGD czy RTV.

Symbol oznaczający, że dane opakowanie nadaje się do recyklingu.
Symbol oznaczający, że dane opakowanie nadaje się do recyklingu. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Gdzie wyrzucać śmieci? Pamiętaj, by czytać oznaczenia!

Dbanie o środowisko naturalne jest bardzo ważne, bo dotyczy przyszłości naszej i całej planety. Jednym ze sposobów jest właśnie segregacja śmieci, a do tego trzeba sprawdzać, gdzie wyrzucać śmieci, by czynić to poprawnie. Jeśli nie masz pewności, gdzie powinien trafić dany odpad, informacji na ten temat można poszukać w internecie np. na stronie internetowej gminy. Tam znajdzie się również z pewnością informacja na temat adresu najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie można dostarczyć różnego rodzaju śmieci, które zwykle nie powinny trafić do naszych domowych pojemników, np. odpady po remontowe, zużyta elektronika, a także odpady wielkogabarytowe.  

Czym jest deklaracja śmieciowa i kto musi ją wypełnić?

Deklaracja śmieciowa wiąże się z ustaleniem opłaty za wywóz, gospodarowanie odpadami komunalnymi. Złożyć ją mają obowiązek przede wszystkim właściciele nieruchomości, ale również użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne lub osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomością. Można ją złożyć bezpośrednio w urzędzie, nadać przesyłką pocztową lub wysłać elektronicznie.

Zobacz też: Gdzie wyrzucać karton po mleku? Skończ z szukaniem wymówek i zadbaj o środowisko

Więcej o: