Rybik cukrowy. Jak się pozbyć rybików na dobre? Mamy na to sprawdzone sposoby

Rybik cukrowy to niewielki owad, który choć żyje w symbiozie z człowiekiem i nie czyni mu krzywdy, uważany jest powszechnie za szkodnika i nie cieszy się sympatią ludzi. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o rybiku cukrowym.

Robaki w łazienkach

Wbrew obiegowej opinii robaki w łazienkach pojawiają się niezależnie od poziomu higieny, zwłaszcza że nie żywią się one brudem. Robaki w łazienkach można spotkać zarówno w starym budownictwie, jak i w nowoczesnej architekturze. Z reguły są to niewielkich rozmiarów srebrzyste żyjątka, nazywane rybikami cukrowymi. Są one owadami nieszkodliwymi dla człowieka, choć z uwagi na swoje zamiłowanie do pochłaniania celulozy traktowane są jako szkodniki. Ich pojawienie się w łazience powinno skłonić nas do sprawdzenia systemu wentylacji, ponieważ rybiki wybierają na swoje siedliska miejsca o wysokiej wilgotności. Tak więc jeśli zaobserwujemy w łazience obecność rybików, możemy spodziewać się, że prędzej czy później przyjdzie nam walczyć również z pleśnią, a nawet grzybem, o ile nie osuszymy pomieszczenia.

Robaki łazienkowe

Srebrzyste robaki łazienkowe to rybiki cukrowe. Osiągają one długość od 7 do 10 milimetrów. Owady te kochają wilgoć i ciepło, żerują wyłącznie w ciemności (boją się światła). Mogą żyć nawet do ośmiu lat, przy czym bez pożywienia potrafią przetrwać aż rok. Są owadami bezpiecznymi dla człowieka, nie gryzą, nie roznoszą chorób. Ze względu na swój nocny tryb życia przez długi czas mogą żyć pod jednym dachem z człowiekiem niezauważone przez niego. Występują w domach, głównie w łazienkach, czasem też w kuchniach, ale można je też spotkać w piekarniach oraz innych ciepłych i wilgotnych miejscach, w których będą w stanie znaleźć pożywienie. Rybiki żywią się skrobią i polisacharydami, co oznacza, że interesujący dla nich będzie nie tylko cukier, ale i kleje czy martwe owady. Robaki te odznaczają się zdolnością trawienia celulozy, dlatego też chętnie zjadają papier, w szczególności tapety wraz z klejem mocującym je do ścian. Polują na nie m.in. pająki oraz koty.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Jak się pozbyć rybików?

Warto wiedzieć, jak pozbyć się rybików. Choć nie biorą się one z brudu, w pierwszej kolejności należy posprzątać przestrzenie, w których możemy się na nie natknąć. Najważniejszą czynnością powinno być ograniczenie wilgotności, ponieważ to ona sprzyja pojawieniu się i rozmnażaniu rybików. Aby ograniczyć wilgotność warto zrezygnować z suszenia prania w łazience – suszyć je w pokojach z lepszą wentylacją, na balkonie czy tarasie, na przewiewnym strychu, a nawet używać do suszenia urządzenia elektrycznego zwanego suszarką. Dobrze jest zamontować w łazience wentylator i w miarę możliwości regularnie wietrzyć łazienkę. Wskazane jest ograniczenie liczby tekstyliów w łazience, wykonywanie prania tak często, jak to tylko możliwe, korzystanie z pralko-suszarki a także pochłaniacza wilgoci.

By pozbyć się problemu z rybikami warto zlikwidować szczeliny, w których rybiki mogą czuć się bezpieczne. Dobrze jest dokładnie doświetlać łazienkę, bowiem rybiki boją się światła. Szpary, np. między płytkami, warto wypełnić silikonem przeciwgrzybiczym. W walce z rybikami pomocne będzie również zastosowanie intensywnych zapachów, których rybiki nie lubią. Skuteczne mogą okazać się olejki eteryczne i przyprawy, takie jak cynamon, rozmaryn, goździki, lawenda, cytryna, szałwia czy olejek z drzewa herbacianego. W walce z rybikami można sięgnąć po boraks, który co prawda jest bezpieczny dla ludzi, ale stanowi truciznę dla zwierząt domowych. Sięgając po środki z permetryną narażamy swoje zdrowie. Można też wykorzystać preparaty z cypermetryną, butoksylanem piperonylu lub deltametryną. Najlepiej jednak będzie przetrzeć powierzchnie roztworem naturalnych olejków eterycznych, octu czy ziół. Po substancje te warto również sięgać podczas sprzątania.

Pułapka na rybiki

Jeśli domowe sposoby nie pomogły pozbyć się rybików z mieszkania, konieczna może okazać się pułapka na rybiki. Najprostszą pułapkę na rybiki można wykonać samodzielnie. Wystarczy słoik okleić chropowatą taśmą, tak by rybiki nie miały problemu, aby się po nim wspiąć. We wnętrzu słoika umieścić odrobinę cukru. Rybik bez problemu dostanie się do środka, ale nie będzie chciał ani mógł już pułapki opuścić. Podobne działanie wykaże kawałek tektury pociągnięty miodem. Tektura i miód z jednej strony zadziałają na rybika jak magnes, gdyż stanowią jego ulubione przysmaki, z drugiej zaś miód nie pozwoli rybikowi zmienić swojego miejsce przebywania. W sklepach z domową chemią można też kupić gotowe pułapki na rybiki. Zawierają one substancje wabiące owady i są bezpieczne w użyciu.

Zobacz też: Niezawodny sposób na mrówki w domu. Wystarczą dwa produkty, aby zapomnieć o owadach na dobre

Więcej o:
Copyright © Agora SA