Wilgoć w domu - jak sobie z nią poradzić? Tanie, szybkie i bardzo skuteczne triki

Wilgoć w domu może stanowić poważny problem. Nadmierna wilgotność powietrza może powodować nie tylko nieprzyjemny zapach w mieszkaniu, ale też prowadzić do pojawienia się pleśni lub grzyba na ścianach. Sprawdzamy, jak pozbyć się problemu.

Wilgoć na ścianach: kiedy się pojawia?

Wilgoć na ścianach może pojawiać się przede wszystkim w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka, jednak niewykluczone, że znajdziemy ją również w innych miejscach domu, np. na szczytowej ścianie budynku czy w okolicach okna. Zanim zaobserwujemy wilgoć na ścianach, zaalarmować nas powinny zaparowane okna, zbyt długo schnąca podłoga, unoszący się w pomieszczeniu zapach stęchlizny, a w ostateczności czarne plamki występujące na ścianie. Wilgoć pojawiająca się na ścianach bardzo często spowodowana jest użyciem materiałów budowlanych, które nie przepuszczają pary, takich jak styropian czy nieprzepuszczalna farba. Pojawienie się wilgoci na ścianach może również oznaczać zbyt szczelne okna lub niedrożność wentylacji w mieszkaniu. Przyczyną problemów z wilgocią na ścianach może być też zatykanie kratek wentylacyjnych, niewłaściwe wietrzenie pomieszczeń czy niedostateczne ich ogrzewanie.

Jak usunąć grzyb ze ściany?

Warto wiedzieć, jak usunąć grzyb ze ściany. Jeśli problem jest niewielki i grzyb dopiero zaczął wychodzić, np. w łazience pod prysznicem, to można sobie z powodzeniem poradzić z nim z pomocą dostępnych w marketach budowlanych środków grzybobójczych w sprayu. Należy jednak pamiętać, że środki te nie są obojętne dla naszego zdrowia, dlatego używając tego typu preparatów należy stosować maseczki i odzież ochronną, a także zabezpieczyć otoczenie. Alternatywą dla toksycznych i często szkodliwych dla zdrowia specjalistycznych preparatów mogą być domowe sposoby. Po dokładnym osuszeniu ściany warto sięgnąć po:

  • ocet spirytusowy rozcieńczony z wodą w stosunku 1 do 4,
  • sodę oczyszczoną zmieszaną z wodą tak, by powstała gęsta piana do nałożenia na plamy,
  • sól kuchenną w połączeniu z wodą,
  • roztwór sporządzony z wody i 30 kropel olejku lawendowego, herbacianego lub goździkowego,
  • preparat przygotowany z pół szklanki octu, 2 łyżeczek czosnku granulowanego i 4 wyciśniętych ząbków czosnku (nakładać na ścianę posypaną uprzednio sodą oczyszczoną).

W przypadku większych powierzchni zaatakowanych przez grzyb warto zeskrobać go ze ściany z pomocą szczotki o twardym włosiu, używając przy tym wody z mydłem lub detergentem, następnie zabezpieczyć ścianę preparatem grzybobójczym i na końcu pomalować. Jeśli grzyb wniknął głębiej, konieczne będzie zeskrobanie tynku do gołego muru. Gdy problem jest poważny, najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Przede wszystkim jednak należy znaleźć przyczynę powstania grzyba i ją zlikwidować, inaczej problem pojawi się ponownie.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jaka wilgotność w domu jest optymalna?

Jaka wilgotność w domu uznawana jest za optymalną? Szacuje się, że normą jest wilgotność na poziomie od 40 do 60 procent. Dla ludzkiego zdrowia niewskazana jest zarówno zbyt niska (szczególnie poniżej 30 procent), jak i zbyt wysoka (powyżej 65 procent) wilgotność powietrza. Jest to ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zdecydowaną większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Nadmierna wilgotność w mieszkaniu prowadzić może do pojawienia się pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt duża wilgotność może więc skutkować takimi schorzeniami, jak alergie, astma czy choroby układu oddechowego. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, obniżenie koncentracji, zmniejszona odporność organizmu czy problemy skórne. Nadmierna wilgotność może prowadzić również do takich chorób, jak zapalenie stawów, choroby nerek i wątroby czy depresja. Ponadto pleśń i grzyby wytwarzają mykotoksyny, które mają bardzo szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie i podejrzewane są o wywoływanie raka.

Wilgotność powietrza w domu: jak o nią dbać?

Ze względów zdrowotnych warto więc kontrolować wilgotność powietrza w domu. Utrzymanie jej optymalnego poziomu może być trudne, zwłaszcza zimą. Ale szczególnie wówczas należy pamiętać o odpowiednim wietrzeniu mieszkania: nawet podczas mrozów konieczne jest wietrzenie każdego pomieszczenia w domu, w tym celu najlepiej jest otworzyć okna na oścież na 10 minut. Równie ważne jest dostateczne ogrzewanie pomieszczeń. Nie bez znaczenia są też drożne nawiewniki okienne czy otwory w drzwiach łazienki. Warto też pamiętać, by podczas gotowania przykrywać garnki pokrywkami oraz włączać okap (pochłaniacz) nad kuchenką.

Pochłaniacz wilgotności: jak działa?

Jeśli poziom wilgoci w domu wciąż jest zbyt wysoki, warto zainwestować w pochłaniacz wilgotności. Najprostsze urządzenie tego typu to niewielki wydatek. W niedużym pojemniku znajduje się wymienny wkład, wypełniony granulatem chlorku wapnia. Para wodna wchodzi w reakcję z granulatem, następnie zmienia się w roztwór soli i skrapla w pojemniku. Warto też pamiętać, że w obniżeniu wilgotności powietrza mogą pomóc niektóre rośliny domowe, takie jak choćby skrzydłokwiat, oplątwa, paprotka czy bluszcz.

Zobacz też: Jak się pozbyć wilgoci z auta? Weź połówkę tego warzywa i potrzyj nim szybę, a zapomnisz o problemie

Więcej o:
Copyright © Agora SA