Wiemy, jak poprawnie kosić trawę. Przestrzegaj tych zasad, a twoja murawa będzie gęsta i zielona

Koszenie trawnika bywa prawdziwym wyzwaniem. Warto więc wiedzieć, kiedy najlepiej się za to zabrać. Wbrew pozorom termin ma ogromne znaczenie. Jeśli chcesz uniknąć ewentualnych błędów podczas skracania murawy, to doskonale trafiłeś. Wyjaśniamy, także na ją wysokość kosić trawę.

Koszenie trawy wbrew pozorom nie jest wcale proste. Sprawdź, w jaki sposób zabrać się za to prawidłowo. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy należy kosić trawę? Zwróć uwagę na te czynniki

Prawidłowe koszenie trawy wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Nie wystarczy sięgnąć po kosiarkę i ją odpalić. Jeśli chcesz to zrobić, jak należy, musisz wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na przystrzyżenie murawy. 

  • Zwróć uwagę na pogodę. Wiele osób zapomina, że trawnik powinien być całkowicie suchy. Nie można więc kosić trawy podczas deszczu, czy tuż po ulewie. Co więcej, warto pamiętać, że woda mocno szkodzi ostrzom kosiarki. 
  • Trawa powinna mieć długość przynajmniej 10 centymetrów. Krótsze źdźbła mogą nie dosięgnąć nawet ostrzy kosiarki. W rezultacie trawnik może być po prostu krzywy. 
  • Ostatnie koszenie zaplanuj na pierwszą połowę października. To ważne, ponieważ trawnik może ulec zniszczeniu jeśli tuż po spotkaniu z kosiarką złapią go przymrozki. Warto więc odpowiednio wcześniej zaplanować prace w ogrodzie. 

Te błędy najczęściej popełnia się podczas koszenia. Trzeba na to uważać

Oprócz terminu koszenia warto wiedzieć także, czego nie powinno się robić. Oto kilka błędów, które ogrodnicy popełniają regularnie.  

  • Ścinanie trawy zbyt krótko - to najczęściej popełniany błąd. Zbyt krótka trawa jest znacznie bardziej podatna na działanie słońca. W ten sposób trawnik szybko ulegnie przesuszeniu. Co więcej, może także zapadać na choroby grzybowe. Najlepiej strzyc trawnik na wysokość od dwóch do sześciu centymetrów. 
  • Zbyt częste koszenie - niektórzy robią to nawet codziennie. To ogromny błąd. Trawnik wystarczy kosić raz na tydzień.
  • Stępione noże kosiarki - wiele osób zapomina, że ulegają one zużyciu. Takie ostrza, zamiast przycinać źdźbła, będą je jedynie szarpać. Przez to trawnik może żółknąć i wysychać. 
  • Koszenie w różnych kierunkach - przez to trawnik będzie nierówno przycięty. Kiedy używasz kosiarki, pamiętaj, aby każdy przejazd był równoległy do poprzedniego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że trawa będzie rosnąć równomiernie. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.