Dodatek do gazu ziemnego. Zobacz jak obniżyć wysokość rachunków za gaz

Dodatek do gazu ziemnego to świadczenie mające wspierać indywidualnych odbiorców obecnie, kiedy przestała już obowiązywać rządowa tarcza antyinflacyjna. Jak skorzystać z dodatkowych pieniędzy i obniżyć rachunki?

Dodatek do gazu ziemnego — czym jest to świadczenie?

Dodatek do gazu ziemnego to jak się okazuje po prostu zwrot podatku VAT. W okresie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej był on zniesiony. Obecnie przywrócono go, co w połączeniu z galopującą inflacją sprawia, że wysokość rachunków rośnie do absurdalnych kwot. Pomoc, z której można aktualnie skorzystać to właśnie zwrot owego podatku. Choć nie każdemu taki dodatek będzie przysługiwał, to jednak warto próbować go uzyskać, bo każda zaoszczędzona złotówka może wspomóc budżet domowy.

Dopłata do gazu ziemnego — jak ją uzyskać?

W celu skorzystania z pomocy należy złożyć stosowny wniosek do urzędu gminy, co można zrobić po otrzymaniu pierwszej FV. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentu. Wniosek można też złożyć przez internet. Ewentualnie można również zawsze skorzystać z drogi listownej pocztą polską. Dobrze jest jednak wcześniej sprawdzić, czy posiada się wszystkie niezbędne dokumenty, by potem nie musieć uzupełniać braków formalnych, a warto postarać się o taką pomoc jak dopłata do gazu ziemnego.

Ile wynosi dofinansowanie do gazu?

Jak już wspomniano, de facto kwotą, którą się zyskuje, jest podatek VAT. W przypadku dostaw gazu wynosi on 23%. Dosyć łatwo więc można określić, ile wyniesie dofinansowanie do gazu. Wystarczy bowiem zerknąć na fakturę, której zgłoszenie dotyczy. Może się też zdarzyć, że będą to różne kwoty — w zależności od wysokości rachunku i zużycia gazu w gospodarstwie domowym.

Zobacz wideo Dane o PKB za pierwszy kwartał pozytywnie zaskoczyły

Dla kogo przeznaczony jest dodatek do gazu ziemnego?

Przede wszystkim przeznaczony on jest dla gospodarstw domowych. Poza nimi taki dodatek do gazu ziemnego uzyskać też mogą instytucje takie, jak przedszkola, szkoły, placówki medyczne. W przypadku tradycyjnych gospodarstw domowych liczy się wysokość dochodu, albowiem wspomóc ma on najbiedniejszych. Dlatego też dodatek do gazu ziemnego uzyskać mogą ci, którzy osiągają miesięcznie średnio 2100 zł w przypadku jednoosobowych gospodarstw i średnio 1500 zł w przypadku wieloosobowych gospodarstw.

Czy dodatek osłonowy do gazu ziemnego to to samo świadczenie?

Zdecydowanie tak — jest to dodatek do gazu ziemnego, który stanowi faktycznie zwrot podatku VAT. Pomoc ta jest co prawda kroplą w morzu potrzeb przy bieżących kosztach życia, ale tym bardziej ważne jest, by z niego skorzystać, gdy sytuacja materialna jest trudna. Dobrze jest też pamiętać, że obowiązuje tutaj zasada złotówki za złotówkę, czyli możliwe jest, by otrzymać dodatek osłonowy do gazu ziemnego po przekroczeniu progu dochodowego. Wówczas stosowana jest tzw. zasada złotówki za złotówkę, czyli o każdą kwotę przekraczającą jest zmniejszana kwota podatku podlegającego zwrotowi. Najmniejsza kwota, jaką można uzyskać, to 20 zł.

Dopłata do gazu ziemnego — kiedy złożyć wniosek?

Tak naprawdę czas na to jest przez cały rok. Wynosi on 30 dni od momentu otrzymania FV, przy czym zwrot ten obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Jak już wskazano, jest kilka sposobów złożenia wniosku: albo osobiście, albo tradycyjną pocztą, albo przez internet (np. przez aplikację mObywatel czy platformę EPUAP). W zależności więc od możliwości i czasu można wybrać dla siebie dogodną formę, by została przyznana dopłata do gazu ziemnego.

Wniosek o dopłatę do gazu ziemnego — jakie dokumenty będą konieczne?

Wniosek o dopłatę do gazu ziemnego powinien posiadać następujące załączniki, choć mogą się one różnić w zależności od gospodarstwa domowego:

  • kopia FV za gaz i dowód jej opłacenia
  • kopia umowy o dostawę gazu
  • informacje o dodatkowych dochodach w gospodarstwie domowym takie, jak np. w przypadku przyznanych alimentów — wyrok lub inny dokument, z którego wynikają; decyzja o przyznanym zasiłku macierzyńskim.

Jeśli będą konieczne jakieś dodatkowe informacje, urząd się o nie zwróci do nas.

Czy jest dodatek do gazu ziemnego na kolejny rok?

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, jaka będzie sytuacja w 2024 roku i czy dodatek do gazu ziemnego zostanie utrzymany. Jak na razie bowiem opcja zwrotu podatku VAT jest przewidziana dla wnioskujących w 2023 roku. Na dalsze informacje trzeba będzie jeszcze poczekać. 

Zobacz też: Dopłaty do gazu 2022. Jak wypełnić i gdzie złożyć wniosek? Są dwie możliwości

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.