Gdzie wyrzucić paragon? Wcale nie do pojemników na papier

Gdzie wyrzucić paragon? Chociaż chodzi o bardzo niepozorną kategorię odpadów, to jednak codziennie mamy z nią do czynienia. Warto więc upewnić się, czy nasze paragony wędrują do właściwego pojemnika.

Gdzie wyrzucać paragony fiskalne? To nie takie proste

Gdzie wyrzucać paragony fiskalne? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Chociaż bowiem z pozoru przypominają one odpady papierowe, to w rzeczywistości ich skład może bardzo różnić się od standardowej kartki papieru. Sam paragon jest przy tym podstawowym dokumentem potwierdzającym zakup. Nie powinno więc dziwić, że każde zakupy, choćby te najmniejsze, kończą się otrzymaniem przez nas skrawka papieru z nadrukiem.

No właśnie: czy faktycznie paragony fiskalne zrobione są tylko z papieru? Wprawdzie szeleszczą, gniotą się i przedzierają, ale nie do końca są papierem. W większości przypadków chodzi bowiem o specjalny papier termiczny. Cechuje go obecność specjalnych dodatków chemicznych wpływających na jego właściwości użytkowe. 

Czy paragony fiskalne nadają się do recyklingu? Niestety, ale nie. Wszystko właśnie z powodu wspomnianych dodatków chemicznych. Dokładny skład może być tu zresztą bardzo różny. Jeśli wyrzucimy takie odpady do pojemnika na papier, popełnimy spory błąd. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Do jakich śmieci wyrzucać paragony?

Do jakich śmieci wyrzucać paragony? Co zrobić, by odpowiednio segregować tego typu śmieci? Nie należy zdawać się na pierwsze wrażenie i usuwać ich do pojemników na papier. Odpowiednim miejscem dla paragonów fiskalnych będą za to te, które przeznaczone są na odpady zmieszane. Oczywiście chciałoby się, aby przypominające tradycyjny papier paragony fiskalne były produkowane z większą dbałością o środowisko. Nieco się w tym względzie zmienia w ostatnich latach.

Czy paragony wrzucamy do papieru? Idzie nowe…

Czy paragony wrzucamy do papieru? Wiemy już, że zwykle nie jest to właściwe miejsce dla tej kategorii odpadów. Okazuje się jednak, że trendy sprzyjające ekologicznym rozwiązaniom coraz bardziej przebijają się także tutaj. W niektórych sieciach sklepów już dzisiaj wprowadza się nowe generacje paragonów fiskalnych. Pochodzą one ze zrównoważonej gospodarki leśnej i są bardziej trwałe. Jednocześnie wyróżniają od tradycyjnych np. kolorem. Zastosowane przy ich produkcji domieszki chemiczne spełniają parametry właściwe dla materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Takie paragony fiskalne można już wyrzucać do pojemników przeznaczonych na papier. Warto jednak wcześniej upewnić się w materiałach udostępnionych na stronie danego sklepu, że jego paragony nadają się do recyklingu. Jakie jeszcze miewają zalety? Nie blakną wraz z upływem czasu i przy działaniu promieni słonecznych. To zaś niewątpliwie zaleta wtedy, gdy potrzebujemy przechować dowód zakupu przez długi czas i nie chcemy, by tekst przestał być czytelny.

Zobacz też: Jak segregować śmieci? Warto sobie pomóc w sprytny sposób

Więcej o:
Copyright © Agora SA