Co przede wszystkim powinniśmy wiedzieć o czyszczeniu zmywarki? Podjęcie działań jest z pewnością konieczne wtedy, gdy otwarcie urządzenia związane jest z wydzielaniem się nieprzyjemnego zapachu, a wyjęte z niego naczynia pozostają niedomyte. Im wcześniej zadziałamy, tym większe prawdopodobieństwo obycia się bez specjalistycznych środków.
Warto jednak pamiętać, że najlepszym przeciwdziałaniem kryzysom związanym z funkcjonowaniem zmywarki będzie jej regularne czyszczenie. Bardzo często zaleca się czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu - duże znaczenie ma tutaj intensywność korzystania z urządzenia. Warto wtedy dokładnie oczyścić poszczególne części zmywarki.
Jak zabrać się za czyszczenie zmywarki? Na rynku oferowane są liczne preparaty, których zadaniem jest odpowiednie doczyszczenie tego urządzenia i sprawienie, aby dobrze funkcjonowało przez długi czas. Nie każdy z nich jest biodegradowalny, niektóre posiadają w składzie szkodliwe dla środowiska substancje. Warto więc sięgnąć po domowe sposoby. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od etapu, na którym zostały wykorzystane. Takie podejście ma też najczęściej uzasadnienie finansowe: korzystamy z tych środków i produktów, które zwykle mamy pod ręką w kuchni.
Jak zabrać się za czyszczenie zmywarki octem? Właśnie ten popularny płyn bardzo często wykorzystywany jest do usuwania zabrudzeń domowym sposobem. Podobnie jest w przypadku zmywarki - wykorzystanie octu jest tutaj dość bezpiecznym i tanim rozwiązaniem. Jak z niego korzystać?
Co z wykorzystaniem kwasku cytrynowego do czyszczenia zmywarki? Pastę z niego (kwasek z małą ilością wody) można użyć do usunięcia zabrudzeń, tłuszczu, kamienia, ale także wypolerowania powierzchni. Podobnie jest z myciem automatycznym. Tutaj wystarczy umieścić kwasek w pojemniku na proszek i ustawić program mycia na ok. 70 stopni C. Warto pamiętać o tym, że olejek cytrynowy może zostać wykorzystany dla zapachowego odświeżenia wnętrza urządzenia.
Co z czyszczeniem zmywarki sodą? Jest to kolejny z popularnych środków czyszczących, które powszechnie posiadamy w domu. Jej właściwości myjące i odtłuszczające są powszechnie znane. Również tutaj można skorzystać z sody w myciu ręcznym (tworząc papkę z wodą) lub automatycznym (poprzez dosypanie sody zamiast proszku). Trzeba przy tym pamiętać o tym, żeby w przypadku mycia ręcznego założyć gumowe rękawiczki - pozwoli to na uniknięcie podrażnień skóry.
Zobacz też: Wlej na dno zmywarki i uruchom program. Smrodu pozbędziesz się po jednym cyklu